Rostec pracuje nad projektem integracji aktywów cyfrowych w handlu

Reading time: 2 min

12/09/22

Rostec pracuje nad projektem integracji aktywów cyfrowych w handlu

Rosyjska gospodarka, zwłaszcza operacje handlu zagranicznego, została mocno uderzona przez restrykcje finansowe nałożone przez Zachód.

Wiodąca rosyjska firma technologiczna, Rostec, pracuje nad projektem integracji aktywów cyfrowych w handlu transgranicznym. Państwowa korporacja twierdzi, że rynek jest zainteresowany płatnościami kryptowalutowymi, które mogą zmniejszyć presję sankcji na rosyjskich eksporterów i importerów.

Największy rosyjski konglomerat przemysłowy i technologiczny, Rostec, przygotowuje się do uruchomienia projektu poświęconego integracji kryptowalut w transakcjach transgranicznych. Głównym zadaniem będzie ograniczenie negatywnych skutków sankcji na działalność rosyjskich importerów i eksporterów, którzy doświadczają coraz większej presji.

Firma twierdzi, że kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorstw, które szukają sposobów na obejście sankcji nałożonych przez kraje zachodnie na Rosję. Umożliwiając płatności za pośrednictwem kryptowalut, firmy mogą uniknąć korzystania z tradycyjnych kanałów bankowych i płacenia wysokich opłat za usługi transferowe. Firma zamierza stworzyć platformę, która pozwoli firmom przeprowadzać transakcje w kryptowalucie. Rozwiązanie będzie obejmować również platformę wymiany i system przekazywania pieniędzy między uczestnikami sieci. Pozwoli to firmom dokonywać płatności bez pośredników, dzięki czemu nie będą musiały martwić się o ograniczenia nałożone przez sankcje lub inne wymogi legislacyjne, wyjaśnił Sergei Chemezov podczas wystąpienia na Wschodnim Forum Ekonomicznym (EEF).

Przemawiając podczas konferencji "Digital Finance: New Ways of Development" na Wschodnim Forum Ekonomicznym w tym tygodniu, dyrektor zarządzający Rostec w zakresie projektów krajowych Anna Sharipova ujawniła, że korporacja bada możliwość testowania aktywów cyfrowych jako środka płatniczego dla importu i eksportu.

Próby będą prowadzone w ramach eksperymentalnego reżimu prawnego dla handlu elektronicznego na Wyspie Ruskiej, u wybrzeży Władywostoku, drugiego co do wielkości miasta na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Rosyjska gospodarka, zwłaszcza operacje handlu zagranicznego, została mocno uderzona przez restrykcje finansowe nałożone przez Zachód w związku z interwencją wojskową Moskwy na Ukrainie. Jednak propozycje legalizacji wykorzystania cyfrowych aktywów finansowych w transakcjach z partnerami, w tym kryptowalut i stablecoinów, takich jak Tether (USDT), zyskują poparcie wśród urzędników.