Rząd Stanów Zjednoczonych może zakazać algorytmicznych stablecoinów

Reading time: 2 min

21/09/22

Rząd Stanów Zjednoczonych może zakazać algorytmicznych stablecoinów

Projekt ustawy stwierdza również, że każdy podmiot, który spróbuje wyemitować takie monety, spotka się z działaniami prawnymi w ramach prawa federalnego.

Algorytmiczne stablecoiny mogą zostać zakazane w USA.

W tym roku cały świat był świadkiem, jak stablecoiny odchodzą od skojarzeń ze słowem "stabilny". Niestety, cały rynek kryptowalut musiał ponieść tego konsekwencje. W wyniku działania algorytmu TerraUSD [UST], szereg stablecoinów tymczasowo straciło swój peg. Podczas gdy rządy na całym świecie mają oko, rząd USA wydawał się ograniczać swoją uwagę do algorytmicznych stablecoinów.

Zgodnie z ostatnim projektem ustawy, rząd USA zauważa, że tworzenie i emisja "endogenicznie zabezpieczonych stablecoinów" będzie nielegalna. Projekt ustawy stwierdza również, że każdy podmiot, który spróbuje wyemitować takie monety, spotka się z działaniami prawnymi w ramach prawa federalnego.

Dramatyczny upadek Terra miał miejsce kilka miesięcy temu, ale fale uderzeniowe jego upadku nadal się utrzymują.

Oprócz dedykowanych badań nad algorytmicznymi stablecoinami i konsultacji z Rezerwą Federalną, Komisją Papierów Wartościowych i Giełd [SEC], Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów [FDIC] i Urzędem Kontrolera Waluty [OCC], Skarb Państwa USA jest zobowiązany do przestrzegania proponowanych przepisów.

Należy jednak zauważyć, że istniejący dostawcy otrzymali okres dwóch lat na dopracowanie swoich modeli poprzez wybór różnych sposobów zabezpieczenia swoich ofert. Nowa polityka będzie wymagała od dostawców stablecoinów udowodnienia, że posiadają oni wystarczające zabezpieczenie, aby pokryć wszelkie żądania wypłaty w przypadku runu na ich oferty.

W dramatycznym posunięciu, Skarb Państwa USA nakazał, że wszyscy dostawcy stablecoinów muszą być w pełni zabezpieczeni w ciągu 2 lat lub stanąć w obliczu działań regulacyjnych ze strony rządu federalnego.

Społeczność jest dobrze przygotowana na szerokie zaangażowanie rządów w świat kryptowalut. Tym samym zakaz dla algorytmicznych stablecoinów nie wydawał się być dla nich zaskoczeniem. Należy jednak zaznaczyć, że powyższe warunki ustawy mogą ulec zmianie zanim jej finalna wersja zostanie opublikowana. Jak podaje Bloomberg, panel nadzorujący tę sprawę może głosować już w przyszłym tygodniu. Co więcej, przewodnicząca komisji House Financial Services Maxine Waters i członek rankingowy Patrick McHenry podobno współpracują i prowadzą negocjacje w sprawie legislacji dotyczącej stablecoinów.