Rząd w Nepalu aktywnie zwalcza kryptowaluty

Reading time: 2 min

10/01/23

Rząd w Nepalu aktywnie zwalcza kryptowaluty

W Nepalu nakazano blokowanie stron internetowych o kryptowalutach

Nepal walczy z wiatrakami

Nepalscy dostawcy internetu i poczty elektronicznej zostali wezwani przez krajowego regulatora do blokowania stron internetowych związanych z kryptowalutami, grożąc konsekwencjami prawnymi w przypadku braku posłuszeństwa.

Regulator telekomunikacji w Nepalu nakazał krajowym dostawcom usług internetowych (ISP) zablokowanie wszystkich stron internetowych związanych z handlem kryptowalutami, grożąc działaniami prawnymi przeciwko tym, którzy nie spełnią wymagań. W zawiadomieniu z 8 stycznia, Nepal Telecommunication Authority (NTA) nakazało dostawcom usług internetowych i dostawcom usług poczty elektronicznej uniemożliwienie dostępu do "stron internetowych, aplikacji lub sieci online" związanych z kryptowalutami. Stwierdziło, że transakcje walut wirtualnych "rosną w ostatnich dniach" i powtórzyło, że transakcje kryptowalutowe w kraju są nielegalne.

Nepal Rastra Bank (NRB), bank centralny kraju, uznał handel i wydobycie kryptowalut za nielegalne w zawiadomieniu z września 2021 roku.

"Zachęcanie" innych do korzystania z kryptowalut jest również działaniem karanym przez prawo. W kwietniu NTA wydała podobne zawiadomienie o ostrożności dotyczące stron internetowych z kryptowalutami, prosząc społeczeństwo o powiadomienie regulatora, jeśli mają informacje "związane z nazwą takiej strony internetowej, aplikacji lub sieci online".

W październiku 2021 roku rząd Nepalu ogłosił, że rozpocznie podejmowanie działań prawnych przeciwko każdej osobie lub podmiotowi, który zostanie uznany za zaangażowany w działalność kryptowalutową. W zawiadomieniu stwierdzono również, że działalność związana z kryptowalutami została zakazana w kraju.

Pomimo tego, że kryptowaluty zostały zdelegalizowane w Nepalu, wrześniowy raport firmy Chainalysis zajmującej się danymi blockchain ujawnił, że rynki wschodzące są na czele globalnej adopcji kryptowalut.

Przyjęcie kryptowalut przez Nepal uplasowało go w pierwszej dwudziestce na świecie, zajmując 16. miejsce w klasyfikacji ogólnej. Był to jeden z zaledwie dziewięciu krajów na świecie, w których obowiązywały całkowite zakazy dotyczące kryptowalut. Inne kraje, które zakazały kryptowalut, to Chiny, Algieria, Bangladesz, Egipt, Irak, Maroko, Katar i Tunezja.