Salwador kupuje 500 bitcoinów!

Reading time: 2 min

01/06/22

Views: 15

Salwador kupuje 500 bitcoinów!

Salwador 7 września 2021 r. stał się pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie używa bitcoina, legalizując jego użycie we wszystkich transakcjach na równi z dolarem.

Salwador to kraj, który leży w Ameryce Północnej nad oceanem spokojnym. To ciekawe miejsce, które z rok na rok pokazuje, że można czerpać pozytywne korzyści z rynku kryptowalut. Prezydent kraju najpierw rozdał każdemu obywatelowi 30 dolarów w BTC za pobranie aplikacji krajowej wspierającej kryptowaluty. Następnie wskazał, że można pozyskać energię z gazów cieplarnianych i wykorzystać ją do kopania krypto, a teraz? Sprawdźcie sami!

Budowanie portfela

Salwador pozyskał 500 bitcoinów za 15,3 mln dolarów, korzystając ze spadku ceny kryptowaluty, która jest prawnym środkiem płatniczym w tym kraju. Taką informację podał sam prezydent Nayib Bukele. To nie pierwszy raz, kiedy władca ogłasza zakup tej kryptowaluty, gdy jej cena spada. W styczniu ubiegłego roku kupił już 410 bitcoinów, gdy każdy z nich kosztował po około 36 456 dolarów. Dzięki najnowszemu zakupowi Salwador posiada 2301 bitcoinów.

Salwador lubi kryptowaluty

Salwador 7 września 2021 r. stał się pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie używa bitcoina, legalizując jego użycie we wszystkich transakcjach na równi z dolarem amerykańskim. Kiedy Bukele uruchomił swój plan wdrażania kryptowalut, cena bitcoina oscylowała wokół kwoty 47 000 USD, a na początku listopada ubiegłego roku osiągnęła pułap 67 000 USD. Bukele wykorzystał tą sytuację do budowy publicznego szpitala weterynaryjnego.

Kurs BTC spada – Salwador kupuje

Salwadorska decyzja o przyjęciu bitcoina jako prawnego środka płatniczego wywołała kontrowersje. Na początku tego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wezwał kraj do anulowania tego środka, biorąc pod uwagę, że korzystanie z tej kryptowaluty wiąże się z ryzykiem prania pieniędzy. Salwador ma dług publiczny na poziomie około 90% swojego PKB i negocjuje z MFW pożyczkę w wysokości 1,3 mld USD na uporządkowanie swojej kasy. Ma również oczekującą emisję obligacji bitcoin o wartości 1 miliarda dolarów , która ma zostać przeznaczona na budowę Bitcoin City, miasta na wschodzie kraju, które planuje korzystać z energii cieplnej z wulkanu Conchagua. Niedawno minister finansów Alejandro Zelaya powiedział, że „to prezydent” wyda dyspozycję tego, kiedy będzie dokonywana emisja papierów dłużnych w bitcoinach. Według Zelayi „idealna data” wprowadzenia obligacji na rynek to „pierwszy semestr” tego roku.