Sam Bankman Fried aresztowany na Bahamach!

Reading time: 3 min

13/12/22

Sam Bankman Fried aresztowany na Bahamach!

Sprawa jest rozwojowa, dlatego też pozostajemy czujni na kolejne informacje zza oceanu.

Sam Bankman-Fried, skompromitowany założyciel upadłej obecnie giełdy kryptowalutowej FTX, został aresztowany na Bahamach w następstwie wniesienia przeciwko niemu zarzutów karnych przez amerykańskich prokuratorów.

Zgodnie z oświadczeniem rządu Bahamów, SBF został aresztowany w poniedziałek po "formalnym powiadomieniu ze strony Stanów Zjednoczonych, że złożyły one zarzuty karne przeciwko SBF i prawdopodobnie wystąpią o jego ekstradycję."

Południowy Okręg Nowego Jorku, który prowadzi dochodzenie w sprawie Bankmana-Frieda i upadku FTX oraz jego siostrzanej firmy handlowej Alameda, potwierdził jego aresztowanie na Twitterze.

Wcześniej tego wieczoru władze Bahamów aresztowały Samuela Bankmana-Frieda na wniosek rządu USA, na podstawie zapieczętowanego aktu oskarżenia złożonego przez SDNY - napisał na Twitterze amerykański adwokat Damian Williams. Oczekujemy, że rano złożymy wniosek o odpieczętowanie aktu oskarżenia i będziemy mieli więcej do powiedzenia w tym czasie.

Krótko po upublicznieniu aresztowania SBF, oficjalne konto Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na Twitterze pochwaliło organy ścigania za "zabezpieczenie aresztowania" SBF i że autoryzowali oddzielne zarzuty związane z "naruszeniami prawa papierów wartościowych" przez Bankmana-Frieda, które zostaną złożone publicznie we wtorek."

Jak poinformowano, SBF miał wziąć udział w nadchodzącym przesłuchaniu komisji Izby Stanów Zjednoczonych w dniu dzisiejszym i zeznawać w sprawie upadku jego imperium kryptowalutowego. Jednak po aresztowaniu, szef kryptowalut nie będzie mógł uczestniczyć w przesłuchaniu.

W oświadczeniu, przewodnicząca Komisji Usług Finansowych Maxine Waters powiedziała, że jest rozczarowana, że SBF nie pojawi się na jutrzejszym przesłuchaniu.

Chociaż pan Bankman-Fried musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności, amerykańska opinia publiczna zasługuje na to, aby usłyszeć bezpośrednio od pana Bankmana-Frieda o działaniach, które zaszkodziły ponad milionowi ludzi i zmiotły ciężko zarobione oszczędności życiowe tak wielu - powiedziała. Opinia publiczna z niecierpliwością czekała na uzyskanie tych odpowiedzi pod przysięgą przed Kongresem, a czas tego aresztowania odbiera opinii publicznej tę możliwość.

Waters dodała, że komisja nadal będzie przesłuchiwać nowego CEO giełdy, Johna Raya III (eksperta w dziedzinie upadłości, który wcześniej nadzorował następstwa upadku giganta energetycznego Enron), a także przedstawicieli jego byłej spółki macierzystej Globex Holdings Inc, która niedawno sama ogłosiła upadłość.

SBF zaprosił ostatnio BBC do swojej rezydencji na Bahamach i powiedział, że ma nadzieję rozpocząć nowy biznes i zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, aby spłacić ofiary upadku. Zaprzeczył również zarzutom o oszustwo i powiedział:

Nie popełniłem świadomie oszustwa, nie sądzę, że popełniłem oszustwo i nie chcę, aby cokolwiek z tego się stało.

Sprawa jest rozwojowa, dlatego też pozostajemy czujni na kolejne informacje zza oceanu.