Sam BankmanFried spędzi święta wraz z rodziną

Reading time: 3 min

23/12/22

Sam BankmanFried spędzi święta wraz z rodziną

Po wpłaceniu kaucji 250 000 000 USD Sam Bankman-Fried spędzi święta z rodziną w domu u rodziców.

SBF nie zostanie zatrzymany w areszcie

Największa w historii kaucja przedprocesowa

Sam Bankman-Fried, założyciel obecnie upadłego imperium kryptowalutowego FTX, po raz pierwszy pojawił się w czwartek w sądzie na Manhattanie, gdzie stoi przed szeregiem zarzutów, w tym praniem pieniędzy, związanych z bankructwem dziesiątek firm pod jego kontrolą.

Prokurator Nicolas Roos określił 250 milionów dolarów kaucji "największą w historii kaucją przedprocesową", mówiąc sędziemu Gabrielowi Gorenstein, że wymaga ona od Bankmana-Frieda oddania paszportu i pozostania w areszcie domowym w rezydencji jego rodziców w Kalifornii. Jest on zobowiązany do poddawania się regularnemu leczeniu i ocenie zdrowia psychicznego.

Skąd takie pieniądze skoro zbankrutował?

Umowa zwolnienia Bankmana-Frieda to "kaucja za stawiennictwo", obietnica przestrzegania określonych ograniczeń podczas oczekiwania na proces i stawienia się w odpowiednim czasie. Musiał wpłacić 10% kwoty kaucji jako zabezpieczenie kaucji, ale nie była wymagana żadna rzeczywista płatność.

Kaucja za pojawienie się, ustanawia $250 000 000. Gwarantowana przez cztery osoby, z których przynajmniej jedna nie jest członkiem rodziny Bankman-Frieda. Na razie jednak jedyne dwa podpisy należą do Allana Josepha Bankmana i Barbary Fried, ojca i matki SBF. Kiedy partner lub członek rodziny współsygnuje za kaucją, niestawienie się przestępcy w sądzie ma wpływ na inne osoby - mianowicie na współsygnatariuszy, którzy również zadeklarowali się na kaucji.

Sąd może również zażądać wpłacenia kaucji z góry, albo pod pewnymi względami wymaganie od członków rodziny współsygnowania poręczenia majątkowego - zwłaszcza takiego, które opiewa na bardzo wysoką kwotę, co jest bardziej skutecznym sposobem zapewnienia powrotu zamożnej osoby do sądu. I tu robi się bałagan: jeśli Bankman-Fried nie dotrzyma warunków lub nie pojawi się na rozprawie, wtedy wpłacenie 250 000 000 dolarów stanie się wymagalne. Pierwszym zabezpieczeniem, które ma pokryć tę kwotę jest dom jego rodziców w Palo Alto. W dokumencie sądowym nie podano ani adresu nieruchomości, ani jej wartości. Jedyny znany dom rodzinny SBF znajduje się na Cooksey Lanes w Stanford i jego wartość z dużym przybliżeniem jest równa 4mln $, co stanowi nie pełne 2% całkowitej kwoty. Poniżej widać dokument dotyczący kaucji.

Ekipa SBF się sypie

W czwartkowym przesłuchaniu prokuratorzy powiedzieli, że będą dążyć do udowodnienia, że Bankman-Fried ukradł miliardy dolarów od klientów FTX, którzy mieli swoje pieniądze przekazywane do jego brokera i ramienia funduszu hedgingowego Alameda Research.

Bankman-Fried stoi przed ośmioma federalnymi zarzutami, w tym prania brudnych pieniędzy, oszustwa przewodowego i oszustwa papierów wartościowych. Zarzuty te mogą umieścić go za kratkami na dziesiątki lat. Dwóch byłych czołowych współpracowników Bankmana-Frieda- Carolyn Ellison oraz Gary Wang przyznali się do winy w związku z zarzutami dotyczącymi oszustw podatkowych i oszustw towarowych. Mówi się, że ci oskarżeni współpracują z prokuratorami. Podczas czwartkowego przesłuchania prokurator Roos powiedział, że dowody w procesie Bankmana-Frieda będą składać się z zeznań "wielu współpracujących świadków" i tysięcy stron pisemnych komunikatów.

Akta sądowe w sprawie upadłości FTX ujawniły ostatnio, że Ryan Salame, były współ-dyrektor generalny bahamskiej filii FTX, był wczesnym informatorem dla władz Bahamów w sprawie transferu funduszy klientów FTX do Alamedy. Salame jest jednym z kilku innych kluczowych menedżerów FTX i Alameda, którzy nie zostali jeszcze publicznie oskarżeni w postępowaniu FTX.