SEC nie powinna zajmować się stablecoinami?

Reading time: 2 min

24/02/23

SEC nie powinna zajmować się stablecoinami?

Jeremy Allaire, uważa że SEC nie jest odpowiednią instytucją do regulowania stablecoinów.

Jeremy Allaire, założyciel i dyrektor generalny Circle, uważa że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych nie jest odpowiednią instytucją do regulowania stablecoinów.

W wywiadzie 24 lutego, Allaire przedstawił swoje poglądy na temat SEC i jej ostatnich posunięć nastawionych szczególnie w stronę branży kryptowalut, w tym emitenta stablecoinów Paxos.

Allaire nie zgodził się z aktualną koncentracją działań SEC na stablecoinach, argumentując, że dolarowe "stablecoiny płatnicze" powinny być pod nadzorem regulatora bankowego, a nie SEC.

Nie sądzę, żeby SEC był odpowiednim regulatorem dla stablecoinów. Jest powód, dla którego wszędzie na świecie, w tym również w USA, rząd wyraźnie mówi, że stablecoiny płatnicze są działalnością systemu płatniczego i kwestią regulatora bankowego.

Circle jest emitentem drugiego co do wielkości stablecoina na świecie - USD Coin. Posiada on podaż w wysokości 42,2 mld dolarów, co daje mu udział w rynku na poziomie 31%. Tether pozostaje dominującym stablecoinem z podażą 70,6 miliarda dolarów i udziałem w rynku na poziomie 52%, wedługCoinGecko.

Allaire powiedział, że nie wszystkie stablecoiny są stworzone równo i może to być spowodowane tym, że są one wspierane przez różne aktywa lub różne rodzaje zabezpieczeń, ale wszystkie postrzegane są na świecie jako środki płatnicze. CEO Circle powiedział jednak, że ogólnie popiera ostatnią propozycję SEC dotyczącą opieki nad kryptowalutami, która znacznie utrudniłaby giełdom stanie się pośrednikami.

Uważamy, że posiadanie wykwalifikowanych powierników, którzy mogą zapewnić odpowiednie struktury kontrolne i zabezpieczenia przed bankructwem, jest bardzo ważną oraz cenną strukturą rynkową.

Allaire zgodził się z komisarzem SEC Hesterem Peirce, który powiedział, że agencja powinna odwołać się do Kongresu. Ze względu na brak przepisów, niektórzy uważają, że SEC bierze sprawy w swoje ręce dotyczące regulacji i egzekwowania kryptowalut.