SEC oskarża Gnesis oraz Gemini

Reading time: 3 min

13/01/23

SEC oskarża Gnesis oraz Gemini

Firmy Genesis i Gemini są w poważnych tarapatach po złożeniu zarzutów do ich działań przez SEC

Program Gemini Earn jest teraz podstawą w nowym zestawie zarzutów złożonych przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd przeciwko Genesis i Gemini

Ogłaszając zarzuty, SEC stwierdziło, że firmy "zebrały miliardy dolarów aktywów kryptowalutowych od setek tysięcy inwestorów" w Gemini Earn, opisując to jako niezarejestrowaną ofertę, która kwalifikuje się jako sprzedaż papierów wartościowych inwestorom detalicznym

Przewodniczący SEC Gary Gensler, w komunikacie udostępnionym po złożeniu zarzutów przeciwko obu firmom, tak argumentował posunięcie SEC:

Zarzucamy, że Genesis i Gemini oferowały niezarejestrowane papiery wartościowe publicznie, omijając wymagania dotyczące ujawniania informacji, które mają na celu ochronę inwestorów. Dzisiejsze zarzuty opierają się na poprzednich działaniach, aby wyraźnie pokazać rynkowi i społeczeństwu inwestującemu, że platformy pożyczek kryptowalutowych i inni pośrednicy muszą przestrzegać naszych sprawdzonych w czasie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Robienie tego najlepiej chroni inwestorów. Promuje zaufanie do rynków. To nie jest opcjonalne. To jest prawo.

Ogłoszenie SEC przyszło po długim dochodzeniu w sprawie firmy

Na Twitterze, niektórzy kwestionowali czas ogłoszenia SEC i dlaczego zajęło to tak długo, aby zbadać i złożyć zarzuty. Należy tu zaznaczyć, że program działał ponad 2 lata. Inni powiedzieli, że SEC podjęło właściwą decyzję, nazywając Gemini Earn oszustwem. Inni natomiast wzięli na cel przewodniczącego SEC Gary'ego Genslera, którego wielu oskarżyło o wymuszane regulacje i stronniczość w traktowaniu poszczególnych firm z sektora kryptowalut. Założyciel Messari, Ran Selkis tak komentował poczynania przewodniczącego SEC:

Gensler zaatakował Coinbase, ale za to bardzo ostrożnie i delikatnie potraktował SBF, które było największym oszustwem od czasów Madoffa. Splunął w twarz inwestorom detalicznym, odrzucając spotowe ETF-y, i spędził więcej czasu na nakładaniu grzywien na bankrutujące podmioty i Kardashianów niż na naprawianiu problemów. To skrzywiony policjant na służbie. Nie sługa publiczny.

W lutym 2021 roku Gemini uruchomiło swój program Earn, który rzekomo pozwalał klientom zarabiać 7,4% średnio w skali roku na kryptowalutach

Oznaki kłopotów z programem zaczęły się pojawiać, gdy Gemini ostrzegło klientów o potencjalnych problemach z wypłatami w listopadzie 2022 roku. Kryptowaluty załamały się tego samego dnia, a Genesis ogłosiło, że zawiesi wypłaty klientów powołując się na wpływ upadku FTX w dniu 11 listopada. Przedstawiciel Gemini Tyler Winklevoss uważa, że zarzuty postawione przez SEC nie pomogą w żadnym stopniu odzyskać środków klientów.

To rozczarowujące, że SEC zdecydowało się na złożenie pozwu w dniu dzisiejszym, ponieważ Gemini i inni wierzyciele ciężko pracują razem, aby odzyskać fundusze. Ta akcja nie robi nic, aby wesprzeć nasze wysiłki i pomóc użytkownikom Earn odzyskać swoje aktywa. Ich zachowanie jest całkowicie kontrproduktywne

SEC złożyła swoją skargę w amerykańskim sądzie okręgowym dla południowego okręgu Nowego Jorku. Domaga się stałego nakazu sądowego, zwrotu nienależnie uzyskanych zysków, odsetek wstępnych i kar cywilnych.