SEC planuje zwiększyć nadzór nad sektorem krypto

Reading time: 4 min

01/06/22

SEC planuje zwiększyć nadzór nad sektorem krypto

SEC pracuje nad rejestracją i regulacją platform do handlu kryptowalutami i pożyczkami.

SEC pracuje nad rejestracją i regulacją platform do handlu kryptowalutami i pożyczkami.
Giełdy, jako miejsce do handlu kryptowalutami i pożyczkami powinny być rejestrowane i regulowane jak tradycyjne giełdy papierów wartościowych, przekonuje przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler. Jaki może mieć to wpływ na branżę krypto? O tym piszemy poniżej!

Krypto, a papiery wartościowe

W dniu 4 kwietnia 2022 r. Gary Gensler ogłosił, że pracownicy SEC pracują nad zwiększeniem nadzoru nad giełdami i całym sektorem krypto. Według niego, wiele tokenów obracanych na tych platformach spełnia definicję „papierów wartościowych”. Zauważył również, że te platformy kryptowalutowe pełnią rolę podobną do tradycyjnych regulowanych giełd. Dlatego uważa, że ​​inwestorzy powinni być chronieni w ten sam sposób.

Gensler poinformował, że:
„Powinniśmy być neutralni pod względem technologii. Zadaniem SEC jest nadzorowanie rynków kapitałowych i trzyczęściowej misji: ochrony inwestorów, ułatwianie tworzenia kapitału oraz utrzymywanie uczciwych, uporządkowanych i wydajnych rynków… regulatorzy dbają również o ochronę przed nielegalną działalnością… nie ma powodu, aby traktować rynek kryptowalut inaczej tylko dlatego, że stosuje się inną technologię. Powinniśmy być neutralni technologicznie.”

Potężne pieniądze w krypto

Gensler stwierdził, że rynek kryptowalut jest wart około 2 biliony dolarów, a dzienny obrót wynosi ponad 100 miliardów dolarów. Stwierdził również, że wśród giełd kryptowalutowych pięć najlepszych platform stanowi 99% wszystkich transakcji, a tylko dwie platformy stanowią 80%. W transakcjach kryptowalutowych na fiat 80% handlu odbywa się na pięciu platformach. Jeśli chodzi o handel na zdecentralizowanych platformach finansowych (DeFi), pierwsza piątka stanowi prawie 80% całkowitego handlu.

„Te platformy prawdopodobnie handlują papierami wartościowymi”

Gensler zauważył, że typowa platforma handlowa ma na sobie dziesiątki tokenów, a wiele z nich ma ponad 100! Ponadto uważa, że ​​wiele z tych tokenów może spełniać definicję „papierów wartościowych”. W szczególności stwierdził, że większość tokenów kryptowalutowych obejmuje grupę przedsiębiorców zbierających pieniądze od społeczeństwa w oczekiwaniu na zyski, co dokładnie robią tradycyjne kontrakty inwestycyjne lub papiery wartościowe podlegające jurysdykcji SEC.

Historia USA i orzecznictwo, a krypto

Szef SEC powołał się na test Howey’a z 1946 r. przeprowadzony przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonychktóry twierdzi, że umowa inwestycyjna istnieje, gdy inwestuje się pieniądze we wspólne przedsiębiorstwo z uzasadnionym oczekiwaniem zysków z wysiłków innych. Gensler uważa, że ​​większość tokenów kryptowalutowych to kontrakty inwestycyjne objęte testem Howeya, dlatego chce, aby tokeny traktowane jako papiery wartościowe były rejestrowane w SEC.
Dodatkowo, Gensler zauważył, że stablecoiny, warte 183 miliardy dolarów i rosnący rynek, są zazwyczaj używane wyłącznie na platformach kryptowalutowych, a rzadko w handlu klasycznym. Powiedział, że potencjalnie mogą konkurować z depozytami bankowymi i funduszami rynku pieniężnego i poruszają trzy ważne zestawy zagadnień politycznych.

  • Pierwszym z nich są względy polityki publicznej dotyczące stabilności finansowej i polityki pieniężnej.
  • Po drugie, w jaki sposób można je wykorzystać do nielegalnej działalności.
  • Trzeci to kwestie ochrony inwestorów.

Jeśli chodzi o ochronę inwestorów, zauważył, że stablecoiny są używane głównie na platformach kryptowalutowych, gdzie biorą udział w około 80% do 85% ich działalności handlowej i pożyczkowej. Co więcej, te tokeny w rzeczywistości są często własnością platform, co zapewnia ich klientom relację z kontrahentem. Zauważając, że amerykańscy inwestorzy detaliczni nie mają bezpośredniego prawa do wykupu dwóch największych stablecoinów według kapitalizacji rynkowej, Gensler znajduje konflikty interesów i pytania dotyczące integralności rynku, które uzasadniają większy nadzór. Jak będzie z dalszymi represjami? O tym dowiemy się pewnie niebawem!