SEC prowadzi dochodzenie w sprawie rynku NFT

Reading time: 3 min

13/10/22

SEC prowadzi dochodzenie w sprawie rynku NFT

We wrześniu natomiast grupa znana jako Anonewsco opublikowała wideo, w którym oskarżyła firmę technologiczną blockchain Yuga Labs o wspieranie nazizmu i rasizmu.

SEC prowadzi dochodzenie w sprawie rynku tokenów (NFT), a w szczególności w sprawie Yuga Labs.

Źródło zaznajomione ze sprawą powiedziało, że SEC bada, czy niektóre NFT z Yuga Labs mogą być "bardziej zbliżone do akcji". Źródła mówią także, że sonda SEC dotycząca Yuga Labs jest w rzeczywistości częścią szerszego dochodzenia dotyczącego rynku tokenów NFT, które wyszło już na jaw w marcu.

11 października raport Bloomberga, powołując się na źródło "zaznajomione ze sprawą", powiedział, że SEC bada Yuga Labs, czy niektóre NFT są "bardziej podobne do akcji" i czy sprzedaż niektórych aktywów cyfrowych narusza prawa federalne. W marcu anonimowe źródła powiedziały Bloombergowi, że SEC badał twórców NFT i rynki dotyczące tego, czy "niektóre tokeny [...] są wykorzystywane do pozyskiwania pieniędzy jak tradycyjne papiery wartościowe."

SEC podobno bada dystrybucję ApeCoin, tokena stworzonego przez Yuga Labs, firmę, która została opisana jako członek ApeCoin DAO. Według Bloomberga, regulator bada, czy dystrybucja ApeCoin była zgodna z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych od co najmniej grudnia.

Rzecznik SEC nie komentuje istnienia lub nieistnienia ewentualnego dochodzenia. Tymczasem Yuga Labs wydaje się patrzeć na jasną stronę rzeczy: Rzecznik powiedział, że jest dobrze znane, że decydenci i regulatorzy starali się dowiedzieć więcej o nowatorskim świecie Web3 dodając tym samym że, mają nadzieję, że będą współpracować z resztą branży i regulatorami, aby zdefiniować i ukształtować ekosystem. Jako lider w tej przestrzeni, Yuga jest zobowiązana do pełnej współpracy z wszelkimi zapytaniami po drodze.

Według strony internetowej ApeCoin, Yuga Labs jest członkiem społeczności w ApeCoin DAO i przyjmie APE jako podstawowy token w swoich nowych projektach.

We wrześniu natomiast grupa znana jako Anonewsco opublikowała wideo, w którym oskarżyła firmę technologiczną blockchain Yuga Labs o wspieranie nazizmu i rasizmu poprzez współpracę z Bored Ape Yacht Club (BAYC). Oskarżenia opierały się na tym, co według grupy było ezoteryczną symboliką używaną w sztuce BAYC. Zarówno Yuga Labs, jak i BAYC zaprzeczają tym zarzutom.

Anonewsco twierdziło, że używanie przez Yuga Labs ezoterycznej symboliki sugeruje, że jest ona winna wspierania nazizmu i rasizmu, wśród innych kontrowersyjnych tematów. Po przeprowadzeniu badań i wywiadów z kluczowymi postaciami, grupa doszła do wniosku, że Yuga Lab jest winna ukrywania tych ezoterycznych symboli na widoku - przeciwko czemu zarówno Yuga Labs, jak i BAYC otwarcie protestują.