SEC wniosła zarzuty przeciwko 11 osobom w sprawie schematu Ponzi

Reading time: 3 min

02/08/22

SEC wniosła zarzuty przeciwko 11 osobom w sprawie schematu Ponzi

Watchdog złożył w poniedziałek skargę cywilną przeciwko platformie sieci blockchain Forsage, która twierdziła, że jest zdecentralizowaną platformą smart contract.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w poniedziałek wniosła zarzuty przeciwko 11 osobom za ich role w domniemanej piramidzie kryptowalutowej i schemacie Ponzi, który zebrał ponad 300 mln USD od milionów inwestorów na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Watchdog złożył w poniedziałek skargę cywilną przeciwko platformie sieci blockchain Forsage, która twierdziła, że jest zdecentralizowaną platformą smart contract, umożliwiającą inwestorom zawieranie transakcji za pośrednictwem inteligentnych kontraktów, które działały na blockchainach Ethereum (ETH), Tron (TRX) i BNB Smart Chain.

Według SEC, Forsage funkcjonował jak standardowy schemat piramidy przez ponad dwa lata, pozwalając inwestorom zarabiać na zyskach poprzez wprowadzanie innych do operacji.

Forsage został założony przez urodzonego w Niemczech Tamerlana Erginbilgica, który jest wymieniony jako dyrektor generalny i założyciel firmy na jej stronie internetowej. SEC zarzuca Erginbilgicowi, że wykorzystał swoje koneksje do "oszukańczego pozyskiwania" funduszy od inwestorów - w tym celebrytów takich jak Paris Hilton - a następnie niewłaściwie przydzielił te fundusze do użytku osobistego.

Skarga SEC obejmuje zarzuty wobec Erginbilgica, jak również 10 innych oskarżonych m.in.: Amer Abdalla, Steven Dang, Ryan Dang, Kevin Gao, Su Jin Kim Gao, Frank Kleinman.

SEC złożyła formalną skargę przeciwko Forsage, firmie, która rzekomo prowadziła "schemat piramidy i Ponzi", która nie sprzedawała żadnych rzeczywistych produktów. SEC opisał Forsage jako "podręcznikowy schemat piramidy i Ponzi".

Według skargi, inwestorom w Forsage powiedziano, że będą zarabiać pieniądze poprzez rekrutację innych do systemu. Inwestorom powiedziano, że mogą wysłać pieniądze do tej firmy, a następnie zarobić na swojej inwestycji poprzez rekrutację nowych inwestorów. W rzeczywistości, według SEC, "Podstawowym sposobem zarabiania pieniędzy przez inwestorów na Forsage było rekrutowanie innych do programu."

Carolyn Welshhans, p.o. szefa SEC's Crypto Assets and Cyber Unit powiedziała, że "Oszuści nie mogą obejść federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, skupiając swoje schematy na inteligentnych kontraktach i blockchainach."

SEC wyszczególniła, że wśród oskarżonych są czterej założyciele firmy, których miejsce pobytu jest obecnie nieznane i byli ostatnio znani jako mieszkający w Rosji, Republice Gruzji i Indonezji.

Oskarżono również trzech promotorów z siedzibą w USA, a także kilku członków tzw. Crypto Crusaders, największej grupy promocyjnej dla schematu, która działała w Stanach Zjednoczonych z co najmniej pięciu różnych stanach.

Uruchomiony na początku 2020 roku, Forsage podobno otrzymał kilka nakazów zaprzestania działalności od organów regulacyjnych na całym świecie. We wrześniu 2020 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd na Filipinach, a w marcu 2021 roku Komisarz Papierów Wartościowych i Ubezpieczeń w Montanie w USA nakazał startupowi zaprzestanie działalności.