SEC wniosła zarzuty przeciwko byłej prezes Alameda Research

Reading time: 4 min

22/12/22

SEC wniosła zarzuty przeciwko byłej prezes Alameda Research

Południowy Okręg Nowego Jorku ogłosił swoje własne zarzuty przeciwko SBF, Ellisonowi i Wangowi, wspominając, że jego dochodzenie jest "dalekie od zakończenia".

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła zarzuty przeciwko byłej prezes Alameda Research Caroline Ellison i byłemu FTX CTO Zixiao "Gary" Wang.

SEC powiedział również, że Ellison i Wang pomagają prokuratorom w dochodzeniu, co może oznaczać, że kolejne zarzuty są w drodze.

Wiadomość nadchodzi, gdy FTX CEO Sam Bankman-Fried jest w drodze powrotnej do Stanów Zjednoczonych po zgodzie na ekstradycję z Bahamów na początku tego tygodnia. Zdjęcia pokazały SBF o wejściu na pokład samolotu w Nassau, w kajdankach i w towarzystwie policji.

Skarga SEC wskazuje, że Ellison zaangażowała się w "wielowątkowy schemat", aby oszukać inwestorów i klientów FTX, a na polecenie SBF manipulowała ceną tokena FTT, kupując duże ilości na otwartym rynku, aby użyć go jako zabezpieczenia nieujawnionych pożyczek.

Wymieniła Ellisona i Wanga jako "aktywnych uczestników" schematu i ukryła tę informację przed inwestorami FTX. Ellison sprzeniewierzyła fundusze klientów z FTX, aby wykorzystać je w działalności handlowej Alameda, podczas gdy Wang stworzył oprogramowanie, które pozwoliło na to, dodał raport.

SEC powiedział, że traktuje token FTT jako papier wartościowy, co oznaczałoby, że Ellison i Wang naruszyli przepisy antyfraudowe ustawy o papierach wartościowych z 1933 roku i ustawy o giełdzie papierów wartościowych z 1934 roku.

SEC uważa token FTT za papier wartościowy i że Ellison i Wang naruszyli jego przepisy dotyczące przeciwdziałania oszustwom.

Będziemy energicznie ścigać osoby, które dążą do bezprawnego wzbogacenia się, wykorzystując inwestorów poprzez oszustwo oraz pociągać ich do odpowiedzialności za ich działania - powiedział w oświadczeniu Robert Cohen, współszef jednostki ds. złożonych instrumentów finansowych w Wydziale Egzekucyjnym SEC.

Południowy Okręg Nowego Jorku ogłosił swoje własne zarzuty przeciwko SBF, Ellisonowi i Wangowi, wspominając, że jego dochodzenie jest "dalekie od zakończenia" i w końcu wymieni inne osoby zaangażowane w schemat.

Prokurator U.S. SDNY Damian Williams, po ogłoszeniu zarzutów przeciwko Bankman-Friedowi, ogłosił dziś kolejne, ujawniając oskarżenia przeciwko Ellisonowi i Wangowi. Określił również sieć FTX jako "schemat oszustwa o szerokim zasięgu" oraz "schemat finansowania kampanii, który miał na celu wpłynięcie na politykę publiczną w Waszyngtonie."

Powiedziałem również, że zeszłotygodniowe ogłoszenie nie będzie naszym ostatnim. I pozwólcie mi jeszcze raz jasno powiedzieć, że dzisiejsze też nie. Ogłaszam, że Południowy Okręg Nowego Jorku wniósł zarzuty przeciwko Caroline Ellison, byłej dyrektor generalnej Alameda Research, i Gary'emu Wangowi, współzałożycielowi FTX, w związku z ich rolami w oszustwie, które przyczyniło się do upadku FTX.

Zarówno pani Ellison, jak i pan Wang przyznali się do winy w związku z tymi zarzutami i oboje współpracują z Południowym Okręgiem Nowego Jorku. Pozwolę sobie powtórzyć apel, który wystosowałem w zeszłym tygodniu: jeśli uczestniczyłeś w niewłaściwym postępowaniu w FTX lub Alameda, teraz jest czas, aby się tym zająć. Poruszamy się szybko, a nasza cierpliwość nie jest wieczna.

SEC wniosła zarzuty przeciwko FTX, prominentnej giełdzie kryptowalut.

Oskarżenia zarzucają kierownictwu FTX, że poprzez swoje działania zaangażowało się w oszustwo i manipulację rynkiem. W mediach społecznościowych pojawiły się spekulacje, że Ellison i Wang "przerzucili się" na SBF, prawdopodobnie robiąc układ z prokuratorami, aby dostarczyć cenne informacje w zamian za mniejsze wyroki. Pojawiają się również pytania o to, co stanie się z innymi prominentnymi członkami zarządu FTX, takimi jak były co-CEO Sam Trabucco i były Chief Compliance Officer Daniel Friedberg.

Inne raporty wymieniały byłego dyrektora ds. inżynierii Nishada Singha i byłego co-CEO FTX Digital Markets Ryana Salame jako potencjalne osoby, którymi zainteresowani są śledczy.

Nie wiadomo, jak duży wpływ na "przemysł kryptowalutowy" będą miały dochodzenia i zarzuty SEC/SDNY, chociaż ich oświadczenia wskazują, że mogą być szeroko zakrojone. SDNY wyraźnie wspomina o kampanii wpływu politycznego, co sugeruje, że dawne darowizny FTX na amerykańskie kampanie polityczne nie przyniosą im żadnych korzyści. Czekamy na dalsze szczegóły i nazwiska, gdy dochodzenia w sprawie kazirodczych sieci finansowych blockchaina zagłębią się w ten bałagan.