Shortnews 18.10

Reading time: 18 min

18/10/22

Shortnews 18.10

Przed Wami skrót wydarzeń i informacji, nietypowo bo we wtorek!

W zaskakującym ruchu, Portugalia zmienia swoje stanowisko w sprawie podatków przyjaznych dla kryptowalut.

Według Bloomberga, kraj ten był uważany za jedną z najbardziej przyjaznych kryptowalutom lokalizacji międzynarodowych, ale teraz zmienia swoje stanowisko w sprawie opodatkowania zysków z kryptowalut - i teraz chce opodatkować zyski z kryptowalut przechowywanych przez mniej niż rok.

Portugalia twierdzi, że te nowe zasady są zgodne z przepisami dotyczącymi kryptowalut w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, gdzie kupujący nie płacą podatków, jeśli posiadają kryptowaluty przez ponad rok. Sekretarz stanu do spraw podatkowych António Mendonça Mendes został zacytowany jako wskazujący na konferencji prasowej w Lizbonie, że:

Jest to reżim, który pasuje do naszego programu podatkowego, a także do tego, co pozostaje ukończone w reszcie Europy.

Podczas gdy obecnie nie będzie podatków nałożonych na kryptowaluty trzymane dłużej niż 365 dni, nadal nie będzie podatków nałożonych na kryptowaluty trzymane przez znacznie więcej niż jeden rok. Kraj ten uzna również emisję nowych kryptowalut i działalność wydobywczą za dochód podlegający opodatkowaniu i pobierze 10% podatek od bezpłatnych transferów kryptowalut i 4% od prowizji pobieranych przez brokerów od funkcji kryptowalutowych.

Podczas gdy obecnie kraj nie opodatkowuje zysków z kryptowalut, jeśli nie pochodzą one z działalności kwalifikowanej lub biznesowej, przepis w proponowanym budżecie na 2023 r. dąży do opodatkowania zysków z posiadania kryptowalut, które są przechowywane przez mniej niż 365 dni, według stawki 28%, podał Bloomberg, powołując się na program przedłożony parlamentowi.

Google udostępnia teraz dane dotyczące adresów Ethereum za pośrednictwem swojej wyszukiwarki. Największa na świecie strona internetowa mówi teraz, ile ETH przechowują niektóre portfele, gdy wklepiesz adres Etheruem w pasek wyszukiwania.

Nowa funkcja działa za pośrednictwem eksploratora bloków Etherscan, strony internetowej, która dostarcza danych o blockchainie Ethereum. Ethereum jest drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej po Bitcoinie. Jego blockchain jest używany do budowania popularnych aplikacji, które są zdecentralizowane (znane jako dapps). Jest gospodarzem wartej miliardy dolarów działalności handlowej DeFi i NFT.

Adresy Ethereum są publiczne i każdy może dowiedzieć się, za pomocą odpowiednich narzędzi, ile ETH posiada dany portfel, jakie transakcje przeprowadził i z jakimi aplikacjami jego właściciel wchodził w interakcje w sieci. Jest to rodzaj danych, które mogą być bardzo cenne dla handlowców i analityków, a firmy takie jak Nansen zbudowały biznes wokół ułatwiania dostępu do takich danych.

Bitbase, hiszpańska firma zajmująca się bankomatami kryptowalutowymi, planuje nadal rozszerzać swoje usługi w 2023 roku. Firma, która otrzymała inwestycje od Dextools i Woonkly, dwóch zdecentralizowanych firm opartych na Web3, ma na celu osiągnięcie 200 bankomatów kryptowalutowych zainstalowanych w Hiszpanii. Bitbase pracuje również nad uzyskaniem licencji, aby rozpocząć działalność w krajach takich jak Włochy, Anglia, Niemcy i Holandia, a także w krajach Latam, takich jak Wenezuela.

Firma, która ma już 100 bankomatów kryptowalutowych w Hiszpanii, otrzymała inwestycje od dwóch zdecentralizowanych firm Web3, które mogą pomóc jej w dalszym rozwoju na nowe rynki.

Dextools, firma oferująca serię narzędzi dedykowanych do obsługi tokenów w zdecentralizowanych giełdach, nabyła 22% firmy, podczas gdy Woonkly, inna zdecentralizowana giełda i rynek NFT, jest teraz właścicielem 5% akcji Bitbase. Dzięki tej inwestycji, Bitbase ma teraz nadzieję wejść również na stronę metaverse i Web3 - wspieraną przez wiedzę i struktury tych dwóch firm.

Bittrex zgodził się zapłacić 53 miliony dolarów kary Departamentowi Skarbu USA. Ugoda wynika z zarzutów, że giełda kryptowalutowa naruszyła sankcje federalne.

Ugoda w sprawie zarzutów została ogłoszona przez Departament Skarbu USA, pełnomocnika rządu federalnego ds. sankcji, strażnika skarbu ds. prania pieniędzy oraz FinCEN. Bittrex podjął również kroki w celu naprawienia problemów i zarzutów.

Zgodnie ze szczegółami z ugody, Bittrex rzekomo pozwolił 1800 osobom z jurysdykcji objętych sankcjami na swojej platformie. Osoby te pochodziły z Iranu, Kuby, Sudanu, Syrii i Krymu. Bittrex pozwolił tym osobom na przeprowadzenie ponad 116 000 transakcji o wartości 260 milionów dolarów. Podjęła jednak działania mające na celu przestrzeganie i zminimalizowanie zaangażowania osób z obszarów objętych sankcjami.

Lata temu Bittrex przyznał, że pozwolił użytkownikom z różnych krajów, które były objęte sankcjami, takimi jak Iran, zarejestrować się na swojej stronie, ale w 2019 roku skontaktował się z kilkoma z tych użytkowników, oferując im przywrócenie ich funduszy.

Bittrex przyznał:

W 2017 roku zostaliśmy powiadomieni przez OFAC, że niektórzy użytkownicy nie mogli uzyskać dostępu do swoich kont, ponieważ byli obywatelami lub mieszkańcami krajów objętych sankcjami USA, takich jak Iran i Syria. Pracowaliśmy z tymi klientami, którzy przedstawili swoje dokumenty identyfikacyjne do weryfikacji, aby przywrócić im dostęp tak szybko, jak to możliwe.

CoinCorner, dostawca usług płatności kartą opartych na Bitcoin Lightning, chce zainstalować czytniki kart NFC w całym Salwadorze, aby zaoferować bezproblemowe doświadczenie detaliczne z BTC.

Posiadacze Bitcoin z Salwadoru mogliby wkrótce być w stanie wydać swoje BTC za pomocą funkcji "tap-to-pay" wszędzie tam, gdzie dostępne są czytniki kart z komunikacją bliskiego pola (NFC). Usługa płatności bezkartowych wykorzystywałaby sieć Lightning Network (LN) w celu ułatwienia transakcji detalicznych BTC.

Płatności kartą zbliżeniową są dość popularne w obecnym szybkim świecie, a z pomocą LN, usługi te mogą być teraz wykorzystywane również przez posiadaczy BTC. Usługi Bitcoin Lightning są wprowadzane w Salwadorze przez CoinCorner, który nawiązał współpracę z IBEX - firmą świadczącą usługi infrastruktury lightning - w celu dodania wsparcia NFC w przedsiębiorstwach w kraju.

Bolt Card, która jest kartą płatniczą Lighting, została uruchomiona 12 października. CoinCorner powiedział, że motywacją do jego ekspansji w kraju Ameryki Środkowej, oprócz jego prawnego środka płatniczego BTC, była zapora raportów o złym doświadczeniu użytkownika, które ma nadzieję rozwiązać.

Lightning, protokół płatności drugiej warstwy zbudowany na szczycie Bitcoina, robi fale w społeczności kryptowalutowej. Molly Spiers, szef marketingu i komunikacji w CoinCorner, powiedziała, że "błyskawica" jest przyszłością płatności Bitcoina i zachęca ludzi do większego wykorzystania BTC. Wyjaśniła:

Sieć Lightning została zaprojektowana, aby transakcje Bitcoin były tak szybkie i tanie, jak to tylko możliwe - to tylko zachęci więcej osób do korzystania z Bitcoin. Wierzymy, że Lightning jest przyszłością płatności Bitcoin.

Partnerstwo Microsoft i Meta wprowadza aplikacje Office 365 do Metaverse! Pakiet produktów Microsoft znajdzie się w nowym zestawie do wirtualnej rzeczywistości firmy Meta, a prezes Meta Mark Zuckerberg nazywa go "wirtualnym biurem przyszłości".

Meta Platforms nawiązała współpracę z gigantem technologicznym Microsoft, aby wprowadzić szereg produktów Microsoft Office 365 do platformy wirtualnej rzeczywistości (VR) firmy Meta, mając na celu zachęcenie firm do pracy w wirtualnych środowiskach.

Podczas konferencji Meta's Connect 2022, która odbyła się 11 października, prezes Microsoftu Satya Nadella powiedział, że jego aplikacja do rozmów wideo Teams będzie zintegrowana z zestawem słuchawkowym Meta's "Quest" i nowo zaprezentowanym "Quest Pro" VR, umożliwiając ludziom zebranie się w wirtualnej przestrzeni podobnej do sali konferencyjnej.

Znane aplikacje Microsoft, takie jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook i SharePoint będą również dostępne w VR firmy Meta. Nadella dodał, że przyszłe funkcje będą obejmować możliwość przesyłania strumieniowego komputera z chmury Windows do zestawów słuchawkowych Meta.

Coinbase, największa na świecie giełda kryptowalutowa, ogłosiła, że otrzymała "In-Principle Approval (IPA) jako posiadacz licencji głównej instytucji płatniczej od Monetary Authority of Singapore (MAS)."

Notowana na Nasdaq giełda kryptowalut wyjaśniła, że ta licencja pozwoli jej oferować regulowane produkty i usługi cyfrowych tokenów płatniczych w Singapurze.

Jesteśmy podekscytowani kontynuacją naszego wzrostu w Azji i Pacyfiku, łącząc Singapurczyków z globalną gospodarką aktywów cyfrowych.

Firma zauważyła również, że od pewnego czasu po cichu zwiększa swoją obecność w Singapurze. Coinbase ogłosił Singapur jako hub technologiczny w zeszłym roku, a Coinbase Ventures zainwestował w ponad 15 singapurskich startupów Web3 w ciągu ostatnich trzech lat.

Coinbase aktywnie rozwija się również w Europie. Giełda kryptowalutowa obsługuje obecnie klientów w prawie 40 krajach europejskich poprzez dedykowane huby w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Firma dąży również do dodatkowych rejestracji lub wniosków licencyjnych na kilku głównych rynkach.

Rio de Janeiro pozwoli swoim kryptowalutom płacić podatki od nieruchomości w kryptowalutach od 2023 roku.

Brazylijski ratusz opublikował dekret w swojej Gazecie Miejskiej, który stwierdza, że Rio "zatrudni organizacje specjalizujące się w przeprowadzaniu konwersji kryptowalut na [fiat]", aby umożliwić mieszkańcom Rio odprowadzenie podatku od domu znanego jako IPTU (podatek od budynków miejskich i gruntów).

W Brazylii płatności IPTU od kawałka nieruchomości są określane przez obliczenie jego wartości rynkowej. Wszystkie gminy w kraju obciążają swoich mieszkańców tym podatkiem, który generuje dolary dla rządów stanowych. Podatnicy mogą albo zapłacić wszystkie swoje zobowiązania IPTU w jednym rocznym ryczałcie lub spłacać w miesięcznych ratach.

Rząd miasta wyjaśnił, że jego partnerstwo z firmami kryptowalutowymi pozwoli "gminie otrzymać 100% wartości" płatności kryptowalutowych w fiat, bez ponoszenia "dodatkowych kosztów" dla rządu miasta.

Projekt jest pomysłem prokryptowego burmistrza miasta Eduardo Paesa, który wcześniej w tym roku wskazał, że bada sposoby, aby Rio zaczęło trzymać kryptowaluty w swoim skarbcu.

Giełda Binance zakończyła swój kwartalny BNB burn, trwale niszcząc tokeny BNB o wartości 547 milionów dolarów.

Giełda podała, że zniszczyła łącznie 2 065 152 tokeny BNB, co jest wyceniane na nieco poniżej 600 milionów dolarów. Giełda wspomniała również, że dodatkowe 4.833,25 BNB zostało spalone poprzez swój Pioneer Burn Program, mechanizm, który pomaga użytkownikom, którzy stracili swoje cyfrowe aktywa przez błędy.

Giełda pokrywa te straty i zwraca tokeny użytkownikom, w zależności od konkretnych warunków. Tokeny te są następnie odliczane od całkowitego kwartalnego spalania przez Binance. Wcześniej Binance zobowiązał się do spalania 20% swoich zysków za każdy kwartał. Z najnowszym burnem, giełda mogła zyskać 2,7 miliarda dolarów w trzecim kwartale 2022 roku. 21 kwartalne burn BNB jest jedną z największych kwot spalonych w historii burn BNB pod względem wartości fiat.

Giełdy kryptowalut są nadal dostępne dla mieszkańców Rosji pomimo zeszłotygodniowych sankcji UE. Wiele giełd kryptowalutowych nie wprowadziło nowych ograniczeń dla rosyjskich użytkowników po najnowszej rundzie sankcji Unii Europejskiej, według raportu wiodącego rosyjskiego biznesowego portalu informacyjnego RBC.

Najnowsze europejskie kary wymierzone są w szereg usług związanych z kryptowalutami, aby zwiększyć presję na Rosję w obliczu eskalacji konfliktu na Ukrainie.

UE przyjęła szeroki zakres sankcji w zeszłym tygodniu, mając na celu uderzenie w rząd, gospodarkę i handel Rosji. Wraz z innymi środkami, ósmy pakiet restrykcji UE zakazał świadczenia wszystkich usług związanych z portfelami kryptowalutowymi, kontami lub usługami powierniczymi dla rosyjskich rezydentów i podmiotów. Podczas gdy niektóre firmy z branży szybko zareagowały i już zawiesiły operacje z rosyjskimi kontami, wiele giełd kryptowalutowych nie dostosowało się jeszcze do europejskich wymagań.

Rosyjska giełda kryptowalut FTX, która jest zarejestrowana w wyspiarskim kraju Antigua i Barbuda, nie wprowadziła ograniczeń dla użytkowników z Federacji Rosyjskiej. To samo dotyczy innej platformy popularnej w Rosji, Garantex, która nadal współpracuje z rosyjskimi traderami.

Zarejestrowane na Seszelach Huobi Global, Okx, Kucoin i Mexc Global powstrzymały się od ograniczania rosyjskich kont w odpowiedzi na kary UE, a zarejestrowany w Singapurze Bybit powiedział publikacji, że nie nałożyłby sankcji na Rosjan.

Giełda kryptowalut Exmo z siedzibą w Wielkiej Brytanii sprzedała swój rosyjski biznes lokalnemu sprzedawcy pod koniec kwietnia wraz z prawami do domeny Exmo.me i brandingu. Exmo.me nadal ułatwia handel kryptowalutami w Rosji i jej bliskich partnerach - Białorusi i Kazachstanie.

Crypto.com zainwestował 150 milionów euro (145 milionów dolarów) we Francji, aby utworzyć swoją europejską siedzibę i zwiększyć rozwój przedsiębiorstwa, zgodność i produkty.

Giełda otrzymała zatwierdzenie regulacyjne w kraju, rejestrując się jako Digital Asset Service Supplier (DASP) z francuskim regulatorem rynku zapasów Autorité des marchés financiers (AMF) i uzyskując zgodę Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution (ACPR).

Giełda ogłosiła również inwestycję 150 milionów euro (145 milionów dolarów) , aby poprowadzić instytucję regionalnej siedziby, a także inne funkcje branżowe.

Nasza akceptacja regulacyjna była początkowym kluczowym krokiem w naszej podróży we Francji i z niecierpliwością czekamy na dalsze zaangażowanie zainteresowanych stron we wszystkich sektorach, aby umożliwić ułatwienie nowego elektronicznego państwa finansowego we Francji i dostarczenie konsumentom najbardziej skutecznego w klasie praktycznego doświadczenia kryptowalutowego, poinformował Eric Anziani, COO Crypto.com.

Parlament Kazachstanu akredytował projekt ustawy, który ma na celu zobowiązanie górników kryptowalut do wymiany do 75% swoich zarobków na zarejestrowanych w regionie giełdach. Ustawodawcy chcą również upewnić się, że firmy kryptowalutowe wypłacają swoje podatki i opłaty za usługi.

Projekt ustawy sporządzony w celu stworzenia ram regulacyjnych dla obu tych produkcji i obrotu aktywami cyfrowymi w Kazachstanie został niedawno przedłożony Mazhilisowi. Faktura i inne dokumenty pomocnicze zostały przygotowane i złożone niedawno w niższej izbie parlamentu na wniosek prezydenta kraju, Kassym-Jomart Tokayev.

Jednym z najważniejszych zastosowań tego ustawodawstwa jest ustanowienie zasad dotyczących procedury nowego rodzaju instytucji pieniężnych dla Kazachstanu - licencjonowanych giełd kryptowalutowych. Aby pomóc tym platformom kupna i sprzedaży, administracja rządząca strategicznie zobowiązuje górników kryptowalut do wymiany na nich do 75% swoich pieniędzy, począwszy od 2024 roku.

Blockchain.com, największy na świecie dostawca portfeli kryptowalutowych pod względem liczby użytkowników, wkrótce zamknie konta obywateli Rosji, podczas gdy firmy takie jak Binance również pracują nad zastosowaniem nowych sankcji UE.

Według lokalnej agencji informacyjnej RBC, Blockchain.com powiadomił swoich użytkowników, że zamknie konta obywateli Rosji w ciągu dwóch tygodni, z opcją wycofania ich środków do 27 października 2022 roku. Po tej dacie konta obywateli Rosji zostaną podobno zablokowane.

W oświadczeniu podkreślono, że Blockchain.com ma obecnie zakaz świadczenia usług powierniczych i nagród dla obywateli rosyjskich zgodnie z ósmym pakietem sankcji UE przeciwko Rosji.

W przeciwieństwie do poprzednich sankcji, które ograniczyły tylko płatności kryptowalutowe Rosja -UE do około 9 700 USD lub 10 000 euro, najnowszy pakiet wprowadza kocowy zakaz transgranicznych płatności kryptowalutowych między Rosjanami a UE. Nowe sankcje zostały nałożone 6 października.

Naukowcy z chińskiego państwowego think tanku przedstawili pomysł stworzenia ogólnoazjatyckiej waluty cyfrowej w celu zmniejszenia zależności od gospodarki opartej na dolarze amerykańskim.

Opinie naukowców Liu Dongmin, Song Shuang i Zhou Xuezhi z jednostki Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) zostały opublikowane w numerze czasopisma World Affairs opublikowanym online pod koniec września, którzy stwierdzili, że ustanowienie azjatyckiego tokena juana zmniejszyłoby zależność Azji od USD.

Podobnie jak w przypadku podobnych istniejących i testowanych walut cyfrowych banków centralnych (CBDC), badacze twierdzą, że technologia rozproszonych rejestrów (DLT) będzie stanowić podstawę azjatyckiego tokena, który będzie powiązany z pakietem 13 walut. Waluty obejmowałyby te ze wszystkich 10 krajów członkowskich Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) wraz z chińskim juanem, japońskim jenem i południowokoreańskim wonem, według badaczy.

Ponad 20 lat pogłębionej integracji gospodarczej w Azji Wschodniej stworzyło dobre podstawy dla regionalnej współpracy walutowej - napisali w czasopiśmie widzianym przez South China Morning Post. Warunki do ustanowienia azjatyckiego juana stopniowo się formowały.

Bank of China poinformował, że liczba transakcji dokonanych w jego pilotażowym projekcie cyfrowego juana osiągnęła 14 miliardów dolarów, czyli 1 bilion juanów. Dzięki temu jest to najszerzej przyjęta CBDC na świecie.

Projekt cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) rozszerza się na płatności obywatelskie i operacje transgraniczne z Hongkongiem. Zgodnie z postem na swojej oficjalnej stronie WeChat z 10 października, do końca lata liczba transakcji dokonanych w 15 prowincjach w ramach pilotażu CBDC osiągnęła 360 milionów. Ponad 5,6 miliona sklepów kupieckich już wspiera cyfrowego juana jako prawny środek płatniczy, zgodnie z postem.

Pilotaż rozszerza się również wśród niektórych instytucji państwowych, obejmując szeroki zakres płatności obywatelskich:

Otworzyły się usługi płatności w cyfrowych renminbi wielu platform e-administracji, wspierając kanały online i offline do obsługi różnych płatności użyteczności publicznej. Platformy wykorzystują cyfrowe renminbi do wydawania funduszy z tytułu ulg podatkowych, specjalnych funduszy na comiesięczne wypłaty ubezpieczenia medycznego, funduszy na pomoc osobom potrzebującym oraz 'specjalistycznych, specjalnych i nowych' funduszy wsparcia przedsiębiorstw.

Według nigeryjskiego wiceprezydenta Yemi Osinbajo, jego kraj jest dobrze przygotowany, aby stać się globalnym liderem w gospodarce cyfrowej. Jednak aby tak się stało, Nigeria musi wybrać właściwe podejście i poświęcić więcej czasu na rozwój umiejętności cyfrowych.

Według raportu News Ghana, Osinbajo poczynił te uwagi podczas przemawiania do delegatów, którzy uczestniczyli w Nigeria Digital Economy Summit (NDES), który odbył się w Abudży. W tym samym przemówieniu nigeryjski przywódca wyjaśnił również, dlaczego jego kraj jest teraz lepszy niż ponad trzy dekady temu, kiedy pojawiła się pierwsza iteracja internetu.

"Cały nowy świat rozwija się na naszych oczach, w przeciwieństwie do Web 1 i 2, gdzie byliśmy stosunkowo pokrzywdzeni. W 1989 r. nie mieliśmy telefonów komórkowych, więc nie mogliśmy skorzystać z zasięgu i głębi, jaką telekomunikacja mobilna dała innowacjom cyfrowym i włączeniu finansowemu. Jesteśmy teraz lepiej przygotowani do bycia znaczącymi graczami w Web 3."

Bank Polski uruchomił swoją placówkę w metaverse. Wirtualna Rotunda PKO jest dostępna na platformie Decentraland i będzie służyć jako cyfrowe laboratorium do budowania bankowego know-how w obecności metaverse.

Podczas wydarzenia inauguracyjnego Prezes PKO Banku Polskiego, Michał Chyczewski, powiedział:

Bank obserwuje rozwój platform metaverse i chce być gotowy do biznesowego wykorzystania tego kanału w przyszłości.

PKO Bank Polski przeniósł do metaświata jeden z najbardziej rozpoznawalnych warszawskich budynków. Użytkownicy platformy Decentraland mogą odwiedzić wirtualną Rotundę PKO, w której udostępniono wystawę polskiej sztuki współczesnej. Znajdują się na niej prace takich artystów jak Katarzyna Kozyra czy Artur Mazurkiewicz.

Branża technologiczna co kilkanaście lat przechodzi rewolucję, która całkowicie zmienia jej kierunki rozwoju. Metaverse w perspektywie dekady może stać się dla globalnej gospodarki impulsem rozwojowym takim, jak w przeszłości było pojawienie się komputera osobistego, Internetu czy smartfonów. Chciałbym, aby PKO Bank Polski był gotowy wykorzystać związane z tym szanse, a gdy Metaverse już dojrzeje – aby tak jak dotychczas, nadawał rytm w rozwoju technologicznym krajowego sektora bankowego i polskiej gospodarki. Droga do realizacji tego celu wiedzie przez gromadzenie wiedzy i doświadczeń budowanych podczas obecności w metaświecie. Dlatego zdecydowaliśmy się na przeniesienie naszej bankowej ikony, PKO Rotundy, do świata Metaverse i uruchomienie tam naszej pierwszej placówki – powiedział Paweł Gruza, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego kierujący pracami Zarządu.

W budynku centrali PKO Banku Polskiego w Warszawie znajduje się wystawa polskiej sztuki współczesnej, historia banku oraz galeria kart płatniczych. Do odwiedzenia najważniejszych punktów wirtualnej Rotundy PKO zachęcają zwiedzających także elementy gamifikacji w postaci cyfrowych kropek dostępnych do zbierania. W budynku przez cały czas obecne są również roboty, które pomagają odwiedzającym w przyswojeniu podstawowych informacji o banku.

Budynek został zaprojektowany z uwzględnieniem aktualnych trendów w środowisku Metaverse, a zastosowane w nim rozwiązania zostały dobrane w taki sposób, aby poruszanie się po nim było łatwe i intuicyjne. SI-Consulting wspierało PKO Bank Polski w tym projekcie. Jednocześnie na zlecenie PKO Banku Polskiego powstała niezależna wersja budynku, która działa w oparciu o platformę XR Wizards firmy Mazer.

Wirtualna PKO Rotunda na platformie Decentraland znajduje się pod linkiem.