Silvergate Capital Corp. ze stratą 1 miliarda dolarów

Reading time: 3 min

18/01/23

Silvergate Capital Corp. ze stratą 1 miliarda dolarów

Silvergate zwolnił 40% swojego personelu.

Silvergate Capital Corp. amerykański bank kryptowalutowy, który widział, jak klienci wycofali ponad 8 miliardów USD pod koniec ubiegłego roku, we wtorek poinformował o stracie w wysokości 1 miliarda USD za czwarty kwartał 2022 roku, załamanie, które przypisał "kryzysowi zaufania" w sektorze wynikającemu z kilku dużych bankructw.

Silvergate z siedzibą w Kalifornii odnotował stratę w wysokości 949 mln USD za cały 2022 rok, w porównaniu z dochodem netto w wysokości 75,5 mln USD w 2021 roku. Akcje spadły o 2,9% do 12,94 USD w handlu we wtorek. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje straciły prawie 90% swojej wartości.

Podczas gdy podejmujemy zdecydowane działania w celu nawigacji w obecnym środowisku, nasza misja nie uległa zmianie - powiedział w oświadczeniu Alan Lane, szef Silvergate. Wierzymy w branżę aktywów cyfrowych i pozostajemy skoncentrowani na dostarczaniu usług o wartości dodanej dla naszych głównych klientów instytucjonalnych. W tym celu zobowiązujemy się do utrzymania wysoce płynnego bilansu z silną pozycją kapitałową.

Silvergate zwolnił 40% swojego personelu, czyli 200 pracowników, na początku stycznia po tym, jak pod koniec ubiegłego roku doszło do upadku giełdy kryptowalutowej FTX.com, która została postawiona w stan upadłości, a następnie klienci wycofali z Silvergate około 8 miliardów dolarów łącznie (1 miliard dolarów w tym okresie).

Cathie Wood, założycielka i prezes ARK Fintech Innovation, wyprzedała większość swoich udziałów w Silvergate Bank krótko po tym, jak run na bank doprowadził do zrywu inwestorów. Opuściła fundusz z mniej niż 4 000 akcji w tym czasie.

Przewiduje się, że Coinbase Global Inc, największa amerykańska giełda kryptowalut, również ogłosi niższe zyski w lutym. Oczekuje się, że firma opublikuje swoje dane 23 lutego, choć nie podała oficjalnej daty. W zeszłym tygodniu powiedziała, że zlikwiduje 950 miejsc pracy, czyli około 20% swoich pracowników i zamknie kilka bardziej ryzykownych projektów, aby "przetrwać spowolnienie na rynku kryptowalut".

Silvergate był w ostatnich tygodniach przedmiotem innych spekulacji, w tym księgowej z certyfikatem CFA i byłej zarządzającej portfelem Genevieve Roch-Decter.

Roch-Decter w swoim wpisie z 1 grudnia wyraziła wątpliwość, czy Silvergate będzie w stanie utrzymać swoją płynność i zastanawiała się, czy nie ucierpi na tym jego bliska relacja z FTX. Wyraziła również obawy, że gdyby Silvergate Exchange Network firmy - sieć używana przez giełdy kryptowalutowe do przesyłania dolarów amerykańskich i euro między kontami - została zagrożona, mogłaby "pociągnąć za sobą cały system".

Roch-Decter był zaniepokojony pozycją Silvergate's Bitcoin-collateralized loan, która może wpłynąć na bilans firmy, jeśli cena Bitcoina nadal będzie spadać.