Solana wprowadza na rynek smartfon Saga

Reading time: 4 min

24/06/22

Solana wprowadza na rynek smartfon Saga

Według Yakovenko telefony muszą mocniej łączyć się z sektorem kryptowalut.

Nowy telefon od Solany jest skoncentrowany na sieci Web3 i ma poprawić relacje między kryptowalutami a telefonami komórkowymi. Warto zaznaczyć, że współzałożyciel i dyrektor generalny Solana, Anatoly Yakovenko, miał moment w którym mógł poczuć się jak Steve Jobs, gdy stanął przed audytorium w Nowym Jorku i ogłosił premierę Sagi, smartfona z systemem Android web3.

Telefony i kryptowaluty to otwarty rynek

Według Yakovenko telefony muszą mocniej łączyć się z sektorem kryptowalut, gdyż 13 lat po powstaniu Bitcoina na konferencji Apple dla deweloperów nie zobaczyliśmy ani jednej funkcji związanej z kryptowalutami.Ludzie będą wyciągać swoje laptopy w środku randek, aby nie przegapić okazji do wybicia NFT, zażartował Yakovenko. "Myślę więc, że nadszedł czas, aby kryptowaluty stały się mobilne" - dodał. Saga ma na celu wdrożenie produktów i usług związanych z aktywami cyfrowymi, dzięki czemu użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać transakcji za pomocą swoich kryptowalut za pośrednictwem urządzenia, w przeciwieństwie do przeglądarki na laptopie.

Solana Mobile Stack

Oprócz ogłoszenia Sagi, Yakovenko podzielił się informacją o uruchomieniu Solana Mobile Stack, czyli SMS, który jest warstwą web3 dla Solany zbudowaną na telefonie. "Web3 wciąż sprawia wrażenie, jakbyśmy byli w roku 2007. SMS może budować doświadczenia dla społeczności (...) urządzenia SMS będą traktowane w Solanie jak obywatele pierwszej kategorii" - powiedział Steven Laver, szef inżynierii mobilnej w Solana Labs. Według niego, wszystko staje się z czasem mobilne. Takiego samego zdania jest dyrektor generalny FTX - Sam Bankman - Fried. W większości krajów, dostęp w codziennym życiu do wiadomości i aplikacji u ludzi odbywa się za pośrednictwem telefonów komórkowych. Jednak mobilna dostępność produktów kryptowalutowych nie jest obecnie zbyt duża.

Co oferuje Solana Mobile Stack?

SMS będzie składał się z szeregu produktów, w tym posiadał rozwiązania do przechowywania, adaptera portfela mobilnego, Solana Pay dla Androida i zdecentralizowanego sklepu z aplikacjami (dApp). Zapewni on "nowy zestaw bibliotek dla portfeli i aplikacji, umożliwiając programistom tworzenie bogatych doświadczeń mobilnych na Solanie" - czytamy w komunikacie prasowym. "Obecnie 1% moich zakupów może być dokonywanych za pomocą kryptowalut (...), ale wolałbym płacić nimi. Posiadanie urządzeń obsługujących Web3 z wbudowanym portfelem sprzętowym jest świetną koncepcją” - powiedział Bankman-Fried.

Inne podmioty gotowe do współpracy

Wiele firm kryptowalutowych, w tym FTX, Phantom i Magic Eden, będzie współpracować z SMS, a także istnieje fundusz deweloperski o wartości 10 milionów dolarów dla osób, które zbudują na nim aplikacje. Urządzenie o wartości 1000 dolarów będzie miało 512 GB pamięci masowej i 6,67-calowy wyświetlacz OLED, jest dostępne w przedsprzedaży po wpłaceniu 100 dolarów depozytu, a dostawy nastąpią w pierwszym kwartale 2023 roku, powiedział Yakovenko."Wow" - to słowo, które powtarzał Yakovenko. W sposób humorystyczny, a może nawet z podziwem, Yakovenko podkreślił wiele momentów "wow", których ekosystem Solany był świadkiem w ciągu ostatnich kilku lat, a zwłaszcza w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Według danych firmy Nansen, Solana ma ponad 21 milionów unikalnych aktywnych kont miesięcznie. Wprowadzenie Solany na rynek telefonów może sprawić, że stanie się ona częścią wielkiego świata technologicznego, w którym nie będzie już tylko kryptowalut, ale obok Apple, Microsoftu i oczywiście Androida. Skupienie się na wprowadzeniu większej liczby opcji web3 na urządzenia mobilne może również rozszerzyć zasięg ekosystemu Solana na główny nurt odbiorców i może skłonić inne blockchainy kryptowalutowe do zrobienia tego samego.

Trudne czasy, a firma idzie do przodu

Ogłoszenie to pojawia się również w trudnym momencie dla branży kryptowalutowej, w której nastąpił znaczny spadek cen kryptowalut. Yakovenko z pewnością zdaje sobie sprawę, że urządzenie nie jest najbardziej popularne, ale postrzega je jako coś, co może dotrzeć do najbardziej oddanych użytkowników kryptowalut. Celujemy w ludzi, którzy wiedzą, co to znaczy "self-custody". Trzeba zacząć od grupy, która kocha ten produkt i stamtąd się rozwijać." - dodaje.