SpaceX wystrzeli kryptosatelitę w kosmos

Reading time: 2 min

01/06/22

Views: 24

SpaceX wystrzeli kryptosatelitę w kosmos

Przeniesienie kryptowalut w kosmos może jeszcze bardziej ulepszyć technologię blockchain.

Cryptosat jest firmą stojącą za „Crypto1 – pierwszym satelitą kryptowalutowym”, który zostanie wystrzelony przez rakietę Falcon 9 w ramach misji SpaceX Transporter 5. Satelita, który nie jest większy od kubka do kawy, został zbudowany z części dostępnych w handlu. Satelita może okazać się niezbędny jako odporna na manipulacje platforma do zabezpieczania i uruchamiania blockchainów i platform Web3. Próby związane z technologią satelitarną blockchain rozpoczęły się już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kto stoi za tym pomysłem? Jakie są przyczyny wystrzelenia krypto-stelity w kosmos? O tym piszemy poniżej!

Cryptosat zabiera głos

Yonatan Winetraub, współzałożyciel Cryptosat odnosi się do całego wydarzenia w następujący sposób: „W zasadzie dołączamy do Ubera lotów kosmicznych. Wszyscy wchodzą na tę samą orbitę, a my jesteśmy jednym z pasażerów. SpaceX wystrzeliło kilka satelitów, a każdy z nich robi coś innego. Nie ma to znaczenia dla naszej usługi. Mamy nadzieję, że wykorzystamy naszego satelitę do świadczenia usług kryptowalutowych dla naszych klientów tu na Ziemi, co w ogóle nie będzie kolidowało z innymi satelitami.” Drugi współzałożyciel Cryptosat – Yan Michalevsky, wyjaśnił, że platforma Crypto1’s będzie działać jako pierwszy poza światem „root-of-trust”. Działałaby jako źródło „niezależne od innych satelitów i innych firm„, któremu można by zaufać w ramach systemu kryptowalutowego.

Zalety krypto-satelity

Jednym z najbardziej ekscytujących zastosowań modułu będzie tworzenie protokołów dowodu zerowej wiedzy. Protokoły te są coraz częściej wykorzystywane w Zdecentralizowanych Organizacjach Autonomicznych (DAO) do głosowania i podejmowania decyzji bez ujawniania głosów oddanych przez poszczególne osoby. Praca z aktywami kosmicznymi nie jest taka sama jak praca na Ziemi. Na ziemi, jeśli coś pójdzie nie tak, po prostu otwiera się terminal i usuwa usterkę. W przestrzeni kosmicznej nie zawsze jest to dostępne. Innym zastosowaniem modułu, o którym mówił współzałożyciel projektu, jest możliwość rozmieszczenia całego blockchaina w przestrzeni kosmicznej. Ponieważ komunikacja odbywałaby się za pośrednictwem częstotliwości radiowych, trudno byłoby ukryć atak. Ponadto blockchain, umieszczony w zaufanym module w przestrzeni kosmicznej, będzie poza zasięgiem hakerów, którzy mają motywację i możliwości, aby włamać się do ziemskich blockchainów. Miejmy nadzieję, że kosmiczne krypto spowodują, że technologia blockchain będzie jeszcze lepsza!