SpaceX zaakceptuje Dogecoina?

Reading time: 4 min

01/06/22

SpaceX zaakceptuje Dogecoina?

Elon Musk jest otwarty na propozycję i pomysły związane z technologią blockchain. Pozytywnie zapatruje się na wykorzystanie ich w kolejnej firmie.

Firma Elona Muska zajmująca się eksploracją kosmosu, będzie wkrótce akceptować Dogecoin jako zapłatę za towary. Osoby, które znają podejście Elona do kryptowalut nie powinny być zdziwione, gdyż wiedza, że wprowadził już podobne rozwiązanie w drugiej firmie – TESLI. Jakie funkcje ma dawać Dogecoin w SpaceX? Czy wpłynie to na cenę kursu waluty, która była uznawana przez długi czas za element humorystyczny? O tym poniżej!

Co kupimy w SpaceX za DOGE?

Elon Musk jest otwarty na propozycję i pomysły związane z technologią blockchain. Pozytywnie zapatruje się na wykorzystanie ich w kolejnej firmie. “Towary Tesli można kupić za Doge, wkrótce także produkty od SpaceX” – napisał w piątek na Twitterze multimiliarder. Zapytany o to, czy abonamenty na Starlink, satelitarny system szerokopasmowego dostępu do internetu, będzie można opłacać w DOGE, odpowiedział: „Może pewnego dnia”.

Zmiana kursu DOGE

Zgodnie z oczekiwaniami, cena Dogecoina natychmiast wystrzeliła w górę po ogłoszeniu tej informacji. O 11:24 ET (trzy minuty przed tweetem), meme coin był notowany na poziomie 0,078$. Do godziny 11:50 cena skoczyła do 0,084 USD, co oznacza wzrost o 8%. Wzrost ten był jednak krótkotrwały. Cena Dogecoin spadła do około 0,080$. To wciąż dobry wynik dla DOGE, który wzrósł o nieco ponad 1% w ciągu dnia, podczas gdy reszta rynku kryptowalut odnotowała znaczny spadek.Prezes Tesli wywiera silny wpływ na cenę Dogecoina od początku zeszłego roku. Po ogłoszeniu zakupu Bitcoina za 1,5 miliarda dolarów przez jego firmę w lutym 2021 roku, opublikował serię byczych tweetów na temat Dogecoina, co zbiegło się w czasie z jego ostatecznym, choć tymczasowym, awansem do pierwszej trójki kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Chociaż kryptowaluta nie powróciła jeszcze do tych szczytów, to siła tweetów Muska jest nadal widoczna. Coin zaliczył kolejny 20% wzrost w grudniu, kiedy Musk ogłosił, że Tesla wkrótce będzie akceptować DOGE w handlu, co dziś ponownie potwierdził. Miesiące wcześniej, tak zwany Dogecoin killer Shiba Inu zatonął, gdy Musk ujawnił, że nie posiada żadnego tokena będącego jego podróbką.

Czy Elon naprawdę wierzy w DOGE?

Miłość CEO do DOGE może być czymś więcej niż tylko memem. W styczniowym wywiadzie dla TIME Musk zasugerował, że Dogecoin jest lepszym środkiem wymiany niż Bitcoin ze względu na większą przepustowość transakcji. „W idealnej sytuacji Doge 10-krotnie przyspiesza czas bloków, 10-krotnie zwiększa rozmiar bloków i 100-krotnie obniża opłaty – i w takim przypadku bije Bitcoina na głowę” – napisał na Twitterze w maju zeszłego roku. Innymi słowy, Musk opowiada się za zwiększeniem przestrzeni technologii blockchain, aby więcej transakcji Dogecoin mogło być przetwarzanych w tym samym czasie.

Próba ulepszenia BTC

Zamiast zwiększać rozmiar bloków, twórcy Bitcoina zdecydowali się wspierać jego skalowalność za pomocą technologii warstwy drugiej, takiej jak Lightning Network, która pozwala na tanie i niemal natychmiastowe przetwarzanie transakcji Bitcoina poza blockchainem. Musk stwierdził, że takie rozwiązanie, odpowiednio wdrożone, może pozwolić Bitcoinowi „skalować się do wykonywania ogromnej liczby transakcji”. Tesla wcześniej akceptowała Bitcoin jako środek płatności za pojazdy, ale zawiesiła te operacje ze względu na obawy dotyczące śladu ekologicznego.

Podsumowanie

Elon Musk jest fanem kryptowalut, a jego ekscentryczny charakter i olbrzymie inwestycje z pewnością wpływają na ich kurs. Realne wdrożenie Dogecoina do SpaceX z pewnością zwiększy świadomość na temat rynku krypto i zmieni ich ogólny kurs w dobrą stronę. Miejmy nadzieję, że cała sytuacja zmierza właśnie “To the Moon!”