Społeczność Terra za zniszczeniem 1,3 mld coinów UST

Reading time: 3 min

01/06/22

Społeczność Terra za zniszczeniem 1,3 mld coinów UST

graniczenie obiegu pieniędzy w gospodarce może wzmocnić walutę. Czy spalenie Terry zadzaiała tak samo?

Przy ponad 99,9% głosów zatwierdzających propozycję, podaż stablecoin UST Terra zmniejszy się o około 11%. Dlaczego doszło do takiej formy dysputy? Jakie są cele tego rodzaju głosów i decyzji? Zapraszamy do zapoznania się z treścią naszego artykułu!

Miliardy zniszczone

Głosowanie zarządów nad propozycją aby spalić 1,388 miliarda stablecoinów UST minęło. Według danych CoinMarketCap zmniejszy to podaż UST o około 11% całkowitej podaży (11,28 miliarda tokenów). Około 99% wszystkich 154 milionów głosów poparło propozycję spalenia coina. Mniej niż 1% wstrzymało się od głosu, a około 10 000 głosowało przeciwko propozycji. Głównym celem takiego rozwiązania jest zmniejszenie złych długów w gospodarce Terra i pomoc w przywróceniu stabilnego kursu dolara poprzez spalanie tokenów UST z puli społeczności. Z całkowitej liczby 1,388 miliarda UST do spalenia, pula społeczności Terra zawiera 1,017 miliarda UST, a pozostałe 371 milionów UST pochodzi z mostu krzyżowego na Ethereum. Fundusze społeczności Terra mogą być wykorzystane tylko po pomyślnym zatwierdzeniu przez społeczność Terra. Jeśli ta propozycja przejdzie, to 1 017 233 195 UST z puli społeczności zostanie przesłana do modułu Community Core Burn.

Cena LUNY

Oczekuje się, że masowe spalanie zmniejszy presję cenową na LUNA spowodowaną zawyżoną podażą UST. Według specjalistów z branży blockchain ​​spalenie tokenów UST pomogłoby złagodzić presję oddziałowującą na rozbitego algorytmicznego stablecoina. Zgodnie z wnioskiem, wysoka nagroda za spread swap w łańcuchu (lub arbitraż między UST i LUNA) jest główną przyczyną obciążenia ekonomicznego ekosystemu Terra.Obecny wskaźnik spalania UST (tempo, w jakim spalane są UST za równowartość dolara LUNA) jest zbyt niski, co utrudnia wyeliminowanie obciążenia ekonomicznego ponoszonego przez ekosystem. Stąd przyspieszone spalanie manualne.

Rozpakowywanie implozji Terry

Na początku tego miesiąca, trzeci co do wielkości stablecoin UST stracił swój peg dolarowy i nigdy nie odzyskał wartości. W przeciwieństwie do popularnych stablecoinów, takich jak USDT Tethera i USDC Circle, algorytmiczny stablecoin Terra nie był zabezpieczony żadnymi aktywami. Algorytmy i inteligentne kontrakty zamiast tego rządziły jego kursem dolara. Algorytm, który utrzymywał UST na poziomie dolara, był transakcją arbitrażową między UST a natywnym tokenem LUNA projektu. Za każdym razem, gdy UST spadł poniżej poziomu, użytkownicy mogli kupić przeceniony UST i zamienić (i spalić, wycofując z obiegu) LUNA Classic o wartości 1 USD i na odwrót. Kiedy kurs dolara UST gwałtownie spadł, mechanizm ten został zlikwidowany, co spowodowało szybki wzrost podaży LUNY, obniżając jej wartość o 100%. UST obecnie kosztuje 0,03 USD, co oznacza spadek o 97% w stosunku do kursu dolara.

Nowa propozycja

Po awarii Terry, Do Kwon – współzałożyciel i dyrektor generalny Terraform Labs, zaproponował wdrożenie nowego blockchaina i zmianę nazwy istniejącego łańcucha na Terra Classic. Ta propozycja została również niedawno zatwierdzona. Nowa iteracja Terra nie będzie zawierać algorytmicznego stablecoina. Spalenie Terry sprawi, że będzie jej mniej na rynku. Można powiedzieć, że takie działanie jest odwrotnością dodruku pieniędzy. Miejmy nadzieję, że ta koncepcja zażegna ogólnoświatowy kryzys na rynku krypto.