Sprzedaż 3 miliardów USD przy Lunie

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 18

Sprzedaż 3 miliardów USD przy Lunie

Firma analityczna Elliptic, szacuje , że posiadacze UST i luna stracili łącznie 42 miliardy dolarów w ciągu ostatniego tygodnia.

Inwestorzy chcieli dowiedzieć się, co stało się z bitcoinami o wartości 3 miliardów dolarów kupionymi przez firmę kryptowalutową Terra. Od dzisiaj odpowiedź jest oficjalna.

Próba ratunku

Luna Foundation Guard, fundusz utworzony przez Do Kwona, twórcę Terra, poinformował w poniedziałek , że wydał prawie wszystkie bitcoiny z rezerwy w zeszłym tygodniu na daremną próbę ratowania terraUSD – lub w skrócie UST. Fundacja zgromadziła łącznie ponad 80 000 bitcoinów, które w zeszłym tygodniu były warte prawie 3 miliardy dolarów, a także inne tokeny, w tym BNB, tether, USDC i lawinę. Kwon obiecał użyć bitcoina w przypadku dramatycznego spadku wartości UST.

Spadek poniżej dolara

W serii tweetów Luna Foundation Guard poinformowała, że ​​przesłała 52 189 bitcoinów w kierunku „handlu z kontrahentem”, ponieważ UST spadł poniżej zamierzonego 1 dolara. Kolejne 33 206 bitcoinów zostało sprzedanych bezpośrednio przez Terra w ostatniej próbie obrony peg. Od poniedziałku Luna Foundation Guard miała w rezerwie zaledwie 313 bitcoinów o wartości około 9,3 miliona dolarów. Firma powiedziała, że ​​wykorzysta resztę swoich 85 milionów dolarów w aktywach kryptowalutowych– w tym niektóre BNB – na „zrekompensowanie pozostałych użytkowników” UST.

Czym jest UST?

UST to tzw. „algorytmiczny” stablecoin. W przeciwieństwie do USDC, który przechowuje aktywa fiducjarne w rezerwie, aby zabezpieczyć swoje tokeny, UST polegał na złożonym zestawie kodu, połączonym ze zmiennym tokenem zwanym luna, aby zrównoważyć podaż i popyt oraz ustabilizować cenę. Kiedy w zeszłym tygodniu UST zaczął spadać poniżej 1 dolara, luna również zaczęła się wyprzedawać, co spowodowało błędne koło, w wyniku którego UST spadł do mniej niż 30 centów, podczas gdy luna stała się bezwartościowa. UST jest teraz wart zaledwie 9 centów, według danych CoinGecko. „Gdy masz do czynienia z częściowo zabezpieczonym stablecoinem, takim jak UST, to dużym problemem jest to, że twoje twarde zabezpieczenie – w tym przypadku bitcoin – będzie znacznie bardziej wartościowe dla inwestorów niż twój token zarządzania” lub luna, powiedziała Frances Coppola, niezależny ekonomista.

Liczenie strat

Firma analityczna Elliptic, szacuje , że posiadacze UST i luna stracili łącznie 42 miliardy dolarów w ciągu ostatniego tygodnia. Analiza firmy pokazuje, że 52 189 bitcoinów zostało przeniesionych na jedno konto na giełdzie kryptograficznej Gemini, a kolejne 28 205 bitcoinów zostało przeniesionych na Binance. Tom Robinson, główny naukowiec Elliptic, powiedział, że „nie jest możliwe” prześledzenie przepływu funduszy poza tymi portfelami. Klęska przetoczyła się przez rynki kryptowalut , unicestwiając ponad 200 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia. Bitcoin w czwartek spadł poniżej 26 000 USD! „Nie ma zbyt dużej presji na sprzedaż. W pewnym sensie rynek odbierze to jako rodzaj byka” – powiedział Dustin Teander, analityk w firmie badawczej Messari zajmującej się badaniami kryptowalut.