Stabelcoiny w końcu legalne w Japonii

Reading time: 2 min

27/12/22

Stabelcoiny w końcu legalne w Japonii

Japońska Agencja Usług Finansowych chce pozwolić na notowanie na lokalnych giełdach stablecoinów, emitowanych poza krajem

Japonia rozważa zalegalizowanie emisji stabelcoinów

FSA ogłosiła projekt systemu i wytycznych dotyczących obrotu stablecoinami

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) ogłosiła projekt systemu i wytycznych dotyczących obrotu stablecoinami. Stablecoiny to rodzaj kryptowaluty, której wartość jest zwykle powiązana z walutą fiat, taką jak dolar amerykański, euro lub funt, lub towarami takimi jak złoto. Są one zaprojektowane w celu ustabilizowania ceny zmiennych kryptowalut, takich jak Bitcoin, i mogą być również wykorzystywane jako przechowywanie wartości lub jednostki rozliczeniowe.

FSA poszukuje opinii na temat nowych przepisów

Japońska Agencja Usług Finansowych poszukuje opinii na temat nowych przepisów, które pozwoliłyby na notowanie stablecoinów emitowanych poza krajem na lokalnych giełdach, podała w poniedziałek japońska gazeta Nikkei. Nowe przepisy zostaną zastosowane w połączeniu ze zmienioną ustawą o usługach płatniczych, która wejdzie w życie w 2023 r., umożliwiając krajowym dystrybutorom obsługę stablecoinów emitowanych za granicą pod warunkiem utrzymania wystarczającego zabezpieczenia. Lokalne giełdy nie notują obecnie stablecoinów takich jak USD Coin (USDC) i tether (USDT), które są emitowane przez podmioty zagraniczne. Po upadku wielomiliardowego emitenta stablecoinów Terra na początku tego roku, parlament Japonii uchwalił zestaw zasad specyficznych dla stablecoinów i skupiających się na ochronie inwestorów.

FSA uważa, że wymagane będą bardziej rygorystyczne środki przeciwdziałania praniu pieniędzy

FSA powiedziała również, że wątpi w skuteczność rejestrowania informacji o transakcjach i uważa, że po zniesieniu zakazu wymagane będą bardziej rygorystyczne środki przeciwdziałania praniu pieniędzy. Obecnie żadna z 31 japońskich giełd kryptowalutowych zarejestrowanych w FSA nie notuje jakichkolwiek stablecoinów.

Najnowszy ruch FSA następuje po przełomowym prawie Japonii w czerwcu tego roku, które zmieniło status prawny stablecoinów, zasadniczo definiując je jako pieniądz cyfrowy. Zgodnie z przepisami, które mają wejść w życie w 2023 roku, stablecoiny muszą być powiązane z jenem lub innym prawnym środkiem płatniczym i gwarantować ich posiadaczom prawo do wykupu według wartości nominalnej. Ustawa przewiduje również, że stablecoiny mogą być emitowane wyłącznie przez licencjonowane banki, zarejestrowanych agentów transferów pieniężnych i firmy powiernicze.