Tajwan uruchomił nowe ministerstwo ds. cyberbezpieczeństwa

Reading time: 3 min

01/09/22

Tajwan uruchomił nowe ministerstwo ds. cyberbezpieczeństwa

Na początku tego miesiąca agencja Reuters poinformowała, że strony internetowe tajwańskiego Ministerstwa Obrony oraz Biura Prezydenta zostały zaatakowane przez ataki DDoS

Tajwan uruchomił nowe ministerstwo, które ma zająć się rosnącymi atakami na cyberbezpieczeństwo. Ministerstwo Spraw Cyfrowych (MODA) jest upoważnione do formułowania i wdrażania polityki dotyczącej informacji, telekomunikacji, komunikacji, bezpieczeństwa informacji i Internetu.

Ministerstwo zostało oficjalnie zainaugurowane 27 sierpnia przez jedną z 10 największych osobistości Tajwanu w dziedzinie oprogramowania - minister Audrey Tang - wybraną do kierowania nowo utworzoną agencją rządową.

Utworzenie MODA jest najnowszym krokiem w wysiłkach Tajwanu na rzecz poprawy bezpieczeństwa cybernetycznego, który stoi w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony chińskich hakerów. W wywiadzie dla agencji informacyjnej Reuters po mianowaniu jej na stanowisko ministra, Tang powiedziała, że "musimy upewnić się, że jesteśmy dobrze przygotowani na każdy możliwy cyberatak lub incydent".

Ministerstwo Spraw Cyfrowych (MODA) ogłosiło plany wprowadzenia nowego "silnika" dla rozwoju cyfrowego Tajwanu.

Ministerstwo pomoże ludziom zbudować odporność w codziennym życiu cyfrowym, poprawić praktyki cyberbezpieczeństwa dla przedsiębiorstw, wprowadzić technologie i zrealizować wizję inteligentnego kraju.

W swoim komunikacie MODA powiedziała, że szuka również możliwości zatrudniania największych talentów z sektora prywatnego poprzez bardziej elastyczny mechanizm zatrudniania przez Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa. Organ ten zostanie utworzony w ramach ministerstwa do końca roku.

Jednym ze sposobów, w jaki MODA stara się realizować swój mandat, jest skupienie się na przyjęciu technologii Web 3.0. W rozmowie z lokalnym dziennikiem Liberty Times, Tang ujawnił, że ministerstwo przyjęło technologię InterPlanetary File System (IPFS), aby zwiększyć swoje możliwości w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Ministerstwo Obrony Republiki Chińskiej (Tajwan) uruchomiło nową stronę internetową, która została zbudowana na opartym na Ethereum zdecentralizowanym systemie wymiany plików peer-to-peer, IPFS.

Strona internetowa MODA jest pierwszym wdrożeniem technologii Web 3.0 na Tajwanie. Witryna jest zbudowana na protokole IPFS i posiada elementy zarówno Web 2, jak i Web 3. IPFS to oparty na Ethereum zdecentralizowany system wymiany plików peer-to-peer, który pozwala użytkownikom przechowywać swoje pliki i strony internetowe, hostując je na węzłach blockchain. Zostało to ogłoszone w celu wyeliminowania słabości scentralizowanego podejścia podatnego na ataki typu Distributed Denial of Service (DDoS).

MODA została uruchomiona w krytycznym dla Tajwanu momencie. Ten wyspiarski kraj znajduje się w samym środku wojny informacyjnej z Chinami, spowodowanej wzrostem napięcia politycznego.

Na początku tego miesiąca agencja Reuters poinformowała, że strony internetowe tajwańskiego Ministerstwa Obrony oraz Biura Prezydenta zostały zaatakowane przez ataki DDoS, które zatrzymały je na pewien czas.