To co stało się z FTX powinno być dzwonkiem alarmowym dla regulatorów

Reading time: 3 min

23/11/22

To co stało się z FTX powinno być dzwonkiem alarmowym dla regulatorów

Financial Times opublikował opinię amerykańskiej senator Elizabeth Warren wzywającą SEC do zablokowania Fidelity Digital Assets.

Upadek giełdy kryptowalut FTX sprawił, że cała branża jest w rozsypce, a sytuacja zaczęła się rozpadać na kilka dni przed ogłoszeniem bankructwa 11 listopada. Senator Stanów Zjednoczonych Elizabeth Warren ujawniła negatywne stanowisko wobec branży w odniesieniu do upadku.

Warren napisała, że przemysł kryptowalutowy znajduje się na "dobrze przetartej ścieżce innowacji finansowych", która zaczyna się od ekscytujących nagród, ale kończy się "paraliżującymi stratami". Porównała to do hipotek i całego kryzysu finansowego z 2008 roku. Senator powiedziała, że to co stało się z FTX powinno być "dzwonkiem alarmowym" dla regulatorów, aby egzekwować prawa dotyczące branży.

Na Twitterze niektórzy zgodzili się z senator, tweetując, że przemysł kryptowalutowy to tylko "dym i lustra" i że Warren przez cały czas próbował ostrzec społeczeństwo. Chociaż wielu wskazało palcem z powrotem na nią, mówiąc, że regulatorzy nie rozumieją branży i wzniecają strach za pomocą takich komentarzy. Jeden użytkownik wskazał, że jest miejsce na regulację, jeśli chodzi o scentralizowane giełdy (jak FTX), które są znacznie inne niż technologia kryptowalut i zdecentralizowane giełdy (DEX).

Współzałożyciel Binance, Changpeng Zhao, zatweetował o zarzutach oszustwa w FTX, mówiąc, że tam, gdzie jest postęp, zawsze jest porażka.

Regulatorzy w USA aktywnie wyrażali obawy po skandalu FTX. 21 listopada amerykańscy senatorowie wystosowali list do firmy Fidelity, w którym wzywają ją do ponownego rozważenia usługi przechowywania Bitcoinów po tym, jak na początku miesiąca pojawiły się doniesienia o oszustwie.

16 listopada Warren wraz z senatorem Richardem Durbinem upublicznili list, który wysłali do byłych i obecnych prezesów FTX - Sama Bankmana-Frieda i Johna Jaya Raya III - żądając dokumentów i odpowiedzi dotyczących sytuacji. Warren w ciągu ostatniego roku była głównym krytykiem branży kryptowalutowej, a wcześniej nazwała zdecentralizowane finanse (DeFi) "niebezpiecznymi".

Warren zaczęła od stwierdzenia, że nie zawsze miała pozytywny pogląd na kryptowaluty, ale z czasem zaczęła je postrzegać jako środek do uczynienia transakcji finansowych bardziej przejrzystymi, wydajnymi i bezpiecznymi. Przyznała również, że nadal istnieje wiele problemów związanych z regulacją kryptowalut, ale powiedziała, że problemy te powinny być rozwiązywane w przemyślany sposób, który nie tłumi innowacji.

Financial Times opublikował opinię amerykańskiej senator Elizabeth Warren wzywającą SEC do zablokowania Fidelity Digital Assets przed oferowaniem usługi przechowywania kryptowalut. Warren mówi dalej, że "SEC musi wyprzedzić ten problem, zanim będzie za późno".

Wyraża również obawy, że plan Fidelity zostanie wykorzystany jako narzędzie do prania pieniędzy i ataków ransomware, mówiąc:

Powiernictwo jest jedną z najbardziej krytycznych funkcji dla uczestników rynku kryptowalut - i taką, która rodzi znaczne ryzyko, jeśli nie jest obsługiwana prawidłowo.

Jej najnowsza opinia również porusza tematy roli kryptowalut w praniu pieniędzy i atakach ransomware.