Trwa kryzys na kryptowalutach  jak się przed nim ochronić?

Reading time: 5 min

14/06/22

Trwa kryzys na kryptowalutach jak się przed nim ochronić?

Na początku maja traderzy dokonali prawie 43 000 transakcji kupna i sprzedaży na giełdach kryptowalutowy. Obecnie mamy czynienia z potężną bessą.

Jak przetrwać na rynku niedźwiedzia? To wskazówki dla początkujących traderów, a także opis sytuacji, która dzieje się na rynku kryptowalut. Spadki, spadki i coraz więcej spadków. Jak się utrzymać na fali? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Rynek niedźwiedzia

Rynki niedźwiedzia to najbardziej przerażający okres w każdym cyklu inwestycyjnym, ale istnieje kilka sposobów, aby utrzymać się w czołówce i przetrwać burzę. Zazwyczaj rynki niedźwiedzia wywołują uczucie niepewności u każdego inwestora. Jeszcze bardziej dotyczy to początkujących traderów, dla których może to oznaczać koniec świata. Powszechnie wiadomo, że podczas cykli hossy inwestorzy mają pewność, że osiągną zyski. Natomiast na rynkach niedźwiedzia, takich jak ten, pojawia się niewyobrażalna ilość pesymizmu. Współzałożyciel i strategiczny lider w Kylin Network - Dylan Dewdney, powiedział, że: “dwa główne błędy, które popełniają inwestorzy, gdy czują się zaniepokojeni, to po pierwsze, przeinwestowanie i po drugie, brak przekonania do inwestowania".

Bessa na rynku kryptowalut, a płynność

Według danych firmy Glassnode, zajmującej się analizą blockchain, na początku maja traderzy dokonali prawie 43 000 transakcji kupna i sprzedaży na giełdach kryptowalutowych. Odpowiadało to ogromnej wartości Bitcoina, wynoszącej 3,1 miliarda dolarów. Jednak panika, która wywołała te zapytania, wynikała z krachu na giełdzie Terra, który spowodował jeszcze większy spadek najpopularniejszych krypto. Rynki niedźwiedzia występują wtedy, gdy pojawia się ogólny spadek cen aktywów o co najmniej 20% w stosunku do ich ostatnich maksimów. Na przykład, obecny rynek niedźwiedzia spowodował spadek kursu Bitcoina (BTC) o ponad 55% w stosunku do rekordowego poziomu z listopada, wynoszącego 68 000 USD.

Rynek niedźwiedzia na rynku kryptowalut - ile potrwa krach?

Według Nerdwallet, rynki niedźwiedzia są często związane z globalną gospodarką. Oznacza to, że występują one przed lub po tym, jak gospodarka wpada w recesję. Jeśli mamy do czynienia z rynkiem niedźwiedzim, mamy do czynienia albo z trwającym załamaniem gospodarczym, albo z jego nadchodzącym załamaniem. Zasadniczo, utrzymujący się spadek cen w stosunku do ostatnich maksimów nie jest jedynym wskaźnikiem trwającego rynku niedźwiedzia. Istnieją również inne wskaźniki ekonomiczne, które inwestorzy muszą brać pod uwagę. Dzięki temu będą mogli stwierdzić, czy rynek niedźwiedzia właśnie się rozgrywa, czy też nie. Niektóre z tych wskaźników to m.in.

  • stopy procentowe,
  • inflacja,
  • stopa zatrudnienia lub bezrobocia.

Związek między gospodarką, a rynkiem niedźwiedzia jest jednak jeszcze prostszy. Kiedy inwestorzy zauważają, że gospodarka się kurczy, pojawiają się powszechne oczekiwania, że zyski przedsiębiorstw wkrótce również zaczną się zmniejszać. Ten pesymizm skłania ich do wyprzedaży aktywów, co jeszcze bardziej obniża wartość rynku. W każdym razie, rynki niedźwiedzia są krótsze niż rynki byka. Zgodnie z ostatnim raportem CNBC, rynki niedźwiedzia trwają około 289 dni. Natomiast rynki byka mogą trwać nawet ponad 991 dni. Ponadto, raport z analizy danych Invesco podaje, że straty związane z rynkami niedźwiedzia wynoszą średnio 33%. Cykle spadkowe nie są więc zwykle tak efektywne, jak średni zysk z rynku byka wynoszący 159%. Co to oznacza w praktyce? Że kryzys na rynku kryptowalut może się utrzymać z powodu problemów ogólnoświatowych, jednak tendencja to zostanie prawdopodobnie w krótkim czasie przełamana.

Jak zabezpieczyć kryptowaluty podczas krachu?

Jako inwestor prawdopodobnie nikt nie może zrobić nic, aby zapobiec niekorzystnym warunkom rynkowym lub całej gospodarce. Niemniej jednak istnieje wiele potencjalnie dobrych posunięć, które można podjąć w celu ochrony swoich inwestycj, które oferują niektóre platformy kryptowalutowe. Warto zapoznać się z poniższymi strategiami aby zminimalizować swoje straty:

  • Uśrednianie kosztów w dolarach (Dollar-cost averaging) - Uśrednianie kosztów w dolarach (Dollar-cost averaging - DCA) to strategia inwestycyjna, w której inwestor regularnie kupuje określoną ilość aktywów w dolarach, niezależnie od ich ceny w dolarach. Strategia ta opiera się na przekonaniu, że w czasie hossy ceny na ogół nabiorą tempa i ostatecznie będą wykazywać tendencję wzrostową.
  • Kup stablecoiny - to waluta, która podlega mniejszym wahaniom niż najpopularniejsze krypto. Warto zamrozić na nich swój kapitał.
  • Analizuj pary walutowe - chociaż większość rynku przeżywa kryzys, to niektóre waluty, bądź pary kryptowalutowe mogą wydać się atrakcyjnym rozwiązaniem.
  • Przeczekaj kryzys - jeżeli przeanalizujesz kurs jakiejkolwiek waluty, czy kryptowaluty w perspektywie długotrwałej, to zrozumiesz, że hossa i bessa od zawsze istniały i pojawiały się na zmianę. Boisz się utracić kapitał? Przeczekaj trudny czas.

Mamy nadzieję, że ten artykuł dam Wam chociaż tochę nadziej w tych trudnych kryptowalutowych czasach. A Wy? Co sądzicie o aktualnej sytuacji na rynku krypto? Dajcie znać w komentarzach!