Turcja kontynuuje rozwój technologii blockchain

Reading time: 2 min

19/10/22

Turcja kontynuuje rozwój technologii blockchain

Turcja była znana jako kraj przyjazny kryptowalutom, dopóki prezydent Erdoğan nie rozpoczął wszechogarniającej wojny przeciwko wykorzystaniu kryptowalut.

Turcja kontynuuje wysiłki w celu opracowania systemu opartego na blockchainie, który będzie służył jako cyfrowy punkt usługowy, w którym turecka prezydencja może udostępniać dane związane z jej usługami i narzędziami związanymi z karierą, zdalną edukacją i pozyskiwaniem talentów.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ujawnił nowe szczegóły dotyczące projektu e-Human zasilanego przez blockchain przed tureckim krajowym szczytem blockchain. Studenci, nowi absolwenci i pracownicy publiczni mogą uzyskać dostęp do ofert pracy i staży w sektorze publicznym i prywatnym, certyfikowanych szkoleń dla pracowników publicznych, targów kariery organizowanych w Turcji, wydarzeń i treści edukacyjnych z portalu e-Human. Projekt ma na celu zwiększenie możliwości zatrudnienia i wspieranie rozwoju obywateli.

Krajowa firma samochodowa TOGG ogłosiła strategiczne partnerstwo z deweloperem Avalanche blockchain Ava Labs, aby opracować bezpieczne i szybkie usługi mobilności za pomocą inteligentnych kontraktów.

Turcja była znana jako kraj przyjazny kryptowalutom, dopóki prezydent Erdoğan nie rozpoczął wszechogarniającej wojny przeciwko wykorzystaniu kryptowalut. Kraj wprowadził zakaz płatności kryptowalutowych w lokalnych towarach i usługach w kwietniu 2021 roku.

Stanowisko rządu wobec kryptowalut było negatywne. Rząd zakazał handlu i wydobycia kryptowalut, a także zagroził więzieniem użytkownikom kryptowalut.

Jednak pomimo tych ograniczeń, adopcja kryptowalut w Turcji rośnie - i to szybko. Dane Chainalysis pokazują, że Turcja jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków kryptowalutowych na świecie, z szacunkową wartością transakcji wynoszącą 1 miliard dolarów każdego miesiąca. Przychylność tureckiej populacji dla kryptowalut jest wyraźnie inna niż pogląd rządu na tę sprawę. Kraj gościł nawet kilka dużych wydarzeń skupionych na technologii blockchain i kryptowalutach w ciągu 2019 roku, w tym Istanbul Blockchain Week i Blockchain Economy Istanbul.

Lokalny ekosystem deweloperów ciężko pracuje również nad sprowadzeniem kolejnego DevCon - corocznego wydarzenia dla deweloperów Ethereum - do İstanbulu jeszcze w tym roku.