Turcja tworzy ustawy odnośnie kryptowalut

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 25

Turcja tworzy ustawy odnośnie kryptowalut

Inflacja w Turcji osiąga niemal 70%. Nie dziwi zatem fakt, że obywatele szukają pomocy w kryptowalutach. Co na to rząd?

Turcja przygotowuje przepisy, które ustanowią większą kontrolę nad rynkiem kryptowalut i być może nałożą podatek na niektóre transakcje z wykorzystaniem cyfrowych aktywów. O jakich przepisach mowa? Kto zamierza je wprowadzić? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Erdogan przeciwko kryptowalutom

Rządząca Partia AK prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana ma w najbliższych tygodniach złożyć w parlamencie projekty ustaw określające nowe zasady dla lokalnych platform wymiany kryptowalut – potwierdzają urzędnicy tureccy zaznajomieni z tą sprawą. Wśród propozycji ustawowych jest wymóg, by firmy kryptowalutowe posiadały minimum 100 milionów lirów (6 milionów dolarów) kapitału. Inna zasada nakazywałaby globalnym platformom kryptowalutowym otwieranie oddziałów, które mogłyby być opodatkowane w Turcji, jak twierdzą urzędnicy. Rząd nie podjął jeszcze decyzji co do tego, w jaki sposób opodatkować osoby fizyczne, ale skłania się ku nałożeniu symbolicznej opłaty na zakup kryptowalut. Tureckie władze rozważają również sposoby bezpiecznego przechowywania kryptowalut, być może w ramach infrastruktury sektora bankowego, aby zapobiec nadużyciom finansowym.

Zwiększenie nadzoru to priorytet

Wprowadzenie w życie przełomowych przepisów oznaczałoby ściślejszy nadzór w kraju, który został spowodowany upadkiem kilku giełd kryptowalutowych w zeszłym roku. Nowe środki znalazły się w programie spotkania, które odbyło się w biurze prezydenta we wtorek i w którym uczestniczył wiceprezydent Fuat Oktay wraz z ministrem skarbu i finansów Nureddinem Nebati oraz ministrem handlu – Mehmetem Musem.

Obywatele za kryptowalutami

Kryptowaluty cieszą się coraz większym zainteresowaniem Turków, ponieważ spadek kursu liry i rosnąca inflacja osłabiają wartość ich oszczędności. Jednak ta klasa aktywów jest również poddawana ściślejszej kontroli ze względu na obawy dotyczące zagrożeń, jakie może stanowić dla szerszego systemu finansowego. Pamiętajmy, że kryptowaluty Bitcoin i Ether gwałtownie spadły w porównaniu z ubiegłorocznym szczytem, a organy regulacyjne na całym świecie nasiliły apele o ściślejszy nadzór od czasu, gdy TerraUSD rozkręciła ogólnoświatowy kryzys na rynku krypto. Niemniej jednak, według Tureckiego Instytutu Statystycznego w kwietniu inflacja CPI wyniosła 69,97 proc. rdr wobec 61,14 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej. To dramatyczna sytuacja dla każdego obywatela, który posiada oszczędności. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób szuka pomocy w kryptowalutach, a rząd stara się powyższą lukę zamknąć. Miejmy nadzieję, że dojdzie do większej stabilizacji finansowej w tym kraju.