Twórca Bitcoina stracił ponad 14 000 000 złotych

Reading time: 3 min

02/01/23

Twórca Bitcoina stracił ponad 14 000 000 złotych

Twórcy Bitcoina skradziono z portfela tokeny o wartości ponad 14 000 000 złotych

Nawet ludzie którzy tworzyli Bitcoina są narażeni na oszustwa

Niezbyt dobrze rozpoczęty Nowy Rok

Jeden z oryginalnych twórców blockchain Bitcoina, Luke Dashjr, twierdzi, że stracił prawie wszystkie swoje BTC w wyniku włamania, które miało miejsce tuż przed Nowym Rokiem. Deweloper powiedział w poście z 1 stycznia na Twitterze, że rzekomi hakerzy w jakiś sposób uzyskali dostęp do jego klucza PGP, powszechnej metody bezpieczeństwa, która wykorzystuje dwa klucze, aby uzyskać dostęp do zaszyfrowanych informacji.

W wątku tym podzielił się adresem portfela, na który została wysłana część skradzionych BTC, ale nie ujawnił, ile jego BTC zostało skradzionych w sumie. W chwili pisania tego tekstu adres portfela, o którym mowa, pokazuje cztery transakcje między 14:08 a 14:16 UTC w dniu 31 grudnia, o łącznej wartości 216,93 BTC - wartej 3,6 miliona dolarów po obecnych cenach.

Nie ma poszlak, ale ludzie wskazują niedociągnięcia w działaniach programisty

Dashjr powiedział, że nie ma pojęcia, jak napastnicy uzyskali dostęp do jego klucza, choć niektórzy w społeczności wskazali na możliwy związek z wcześniejszym wpisem Dashjr na Twitterze z 17 listopada, który zauważył, że jego serwer został skompromitowany przez "nowe złośliwe oprogramowanie / backdoory w systemie."

W wątku na Twitterze z 1 stycznia, Dashjr powiedział użytkownikowi, że zauważył ostatnie włamanie dopiero po otrzymaniu e-maili od Coinbase i Kraken o próbach logowania. Incydent zwrócił również uwagę CEO Binance Changpeng "CZ" Zhao, który zaoferował kondolencje i wsparcie.

W wątku na Reddicie 1 stycznia użytkownik nazywający się SatStandard zasugerował, że Dashjr mógł nie potraktować naruszenia bezpieczeństwa z 17 listopada "wystarczająco poważnie", a później zasugerował, że deweloper Bitcoin "nie utrzymywał różnych działań oddzielnie."

Miał hot wallet na tym samym komputerze, na którym robił wszystko inne. Wygląda na to, że był naprawdę zadufany w sobie

Czas płacić podatki? Niestety akurat wczoraj mój portfel utonął wraz z łódką

Niektórzy w społeczności kryptowalutowej spekulowali, że niedbałe bezpieczeństwo może być winne straty. Kilka innych wydaje się sugerować, że mogło to w ogóle nie być włamanie, sugerując, że ktoś natknął się jakoś na jego seed phrase lub była to część niefortunnego "boating accident" przed sezonem podatkowym.

boating accident” w tym kontekście jest w odniesieniu do działającego żartu/mema pierwotnie używanego przez entuzjastów broni w Ameryce, ale od czasu ponownego wykorzystania przez społeczność kryptowalutową o ludziach próbujących uniknąć płacenia podatków, twierdząc, że stracili wszystkie swoje BTC w "tragicznym wypadku na łodzi".

Twórca Bitcoina dał się oszukać to co dopiero zwykli ludzie?

Wiadomości rozpaliły również debatę wokół nadzoru własnego swoich aktywów, która stała się gorącym tematem po upadku FTX w zeszłym roku.

Zhao z Binance, który wcześniej ostrzegał społeczność kryptowalutową przed nadzorem własnym swoich aktywów, powiedział: "Smutne, że nawet wczesny twórca Bitcoina stracił 200+ BTC (3,5 miliona dolarów). Nadzór własny swoich aktywów [ma] inny zestaw zagrożeń".

Online social media BTC influencer Wertheimer również poświęcił czas, aby zakwestionować, czy nadzór własny swoich aktywów był realną i bezpieczną opcją, komentując, że ludzie "nie powinni samodzielnie zarządzać własnymi kluczami".

Jeśli nawet jeden z deweloperów Bitcoina OG to spapra, naprawdę nie wiem, jak inni ludzie mają oczekiwać, że zrobią to bezpiecznie