Twórca Tornado Cash pozostanie w więzieniu co najmniej 3 miesiące

Reading time: 2 min

30/08/22

Twórca Tornado Cash pozostanie w więzieniu co najmniej 3 miesiące

Po upływie dwóch tygodni ponownie pojawił się w sądzie, a jego prawnicy nalegali na zwolnienie go za kaucją.

Twórca niesławnej usługi mieszania monet Tornado Cash pozostanie w więzieniu przez co najmniej trzy miesiące, orzekł holenderski sędzia.

Alexey Pertsev, 29-letni deweloper rzekomo stojący za usługą, został aresztowany dwa tygodnie temu przez holenderską Służbę Informacji i Dochodzeń Skarbowych (FIOD), kilka dni po tym, jak Skarb Stanów Zjednoczonych wydał sankcje przeciwko mikserowi opartemu na Ethereum. Podczas udzielania sankcji, Treasury oskarżył protokół o wykorzystanie go do prania miliardów dolarów dla przestępców.

Natychmiast po aresztowaniu Pertsev pojawił się w sądzie, gdzie sędzia orzekł, że powinien spędzić kolejne 14 dni w areszcie w oczekiwaniu na śledztwo. Po upływie dwóch tygodni ponownie pojawił się w sądzie, a jego prawnicy nalegali na zwolnienie go za kaucją.

Według źródeł w Den Bosch w Holandii, sędzia orzekł przeciwko niemu i nakazał zatrzymanie go na najbliższe 90 dni. Jak dotąd władze holenderskie nie postawiły jeszcze Pertsevowi formalnego zarzutu popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa.

Sprawa Pertseva jest osobliwa i wywołała w niektórych kręgach szerokie poruszenie. W przeciwieństwie do większości podobnych przypadków, nie jest on bezpośrednio zaangażowany w żadną działalność przestępczą. Napisał on raczej kod open-source dla Tornado Cash, który był wykorzystywany przez wiele grup przestępczych do prania pieniędzy. Jego aresztowanie zostało skrytykowane przez wielu, w tym założyciela Uniswap Hayden Adams i CEO Kraken Jesse Powell. Nawet Vitalik Buterin wyraził poparcie dla dewelopera, przyznając, że sam jest użytkownikiem Tornado.

Rząd Stanów Zjednoczonych i władze holenderskie podjęły działania przeciwko Tornado Cash, usłudze miksera kryptowalut, za rzekome wspieranie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), rosyjskiej agencji wywiadowczej, która jest następcą KGB.

Informacje zostały ujawnione przez Kharon, firmę wywiadowczą, która odkryła przeszłość Pertseva w Digital Security OOO, rosyjskiej firmie, która w 2018 roku została objęta sankcjami przez Stany Zjednoczone za rzekome wspieranie FSB. Podczas gdy wielu zwolenników Pertseva powtórzyło jego twierdzenia o niewinności, Zerden powiedział, że to "otwiera wiele problemów z wiarygodnością dla twórców Tornado Cash."