UE banuje wszystkie usługi kryptowalutowe z Rosji

Reading time: 3 min

06/10/22

UE banuje wszystkie usługi kryptowalutowe z Rosji

Pierwotny limit, ustanowiony w kwietniu, pozwalał takim usługom nadal obsługiwać rosyjskie portfele posiadające 10 000 euro lub mniej.

Regulatorzy UE wydali zakaz płatności transgranicznych z rosyjskich kont kryptowalutowych. Oświadczenie, wydane 6 października, zakazuje wszystkich portfeli kryptowalutowych, kont i usług powierniczych z Rosji.

Decyzja została podjęta przez Europejski Urząd Bankowy (EBA), który jest niezależnym organem UE, który monitoruje regulacje finansowe i banki w Europie. Została ona również zatwierdzona przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

EBA powiedział, że postanowił zakazać tych usług, ponieważ uważał, że mogą one być wykorzystywane do celów prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Istniejące zakazy dotyczące aktywów kryptowalutowych zostały zaostrzone poprzez zakazanie wszystkich portfeli kryptowalutowych, kont lub usług powierniczych, niezależnie od kwoty portfela - czytamy w czwartkowym komunikacie prasowym Komisji Europejskiej.

Pierwotny limit, ustanowiony w kwietniu, pozwalał takim usługom nadal obsługiwać rosyjskie portfele posiadające 10 000 euro lub mniej.

Zwiększone środki mają być karą za "ciągłą eskalację i nielegalną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie", w tym mobilizację dodatkowych wojsk i otwarte wypowiadanie gróźb nuklearnych. Pakiet rozszerzy również liczbę usług, które nie mogą być dłużej świadczone Rosjanom lub rosyjskiemu rządowi, w tym doradztwo IT, doradztwo prawne, architektura i usługi inżynieryjne. Komisja powiedziała, że Rosja jest "wysoce zależna od importu tych usług." Dodane ograniczenie przychodzi dzień po tym, jak UE sfinalizowała niektóre z kluczowych zasad dotyczących regulacji kryptowalut. Jednym z uchwalonych przepisów był wymóg, aby dostawcy portfeli weryfikowali tożsamość osób korzystających z ich usług.

A jeszcze nie tak dawno temu Rosja po raz kolejny zrobiła krok w kierunku legalizacji kryptowalut, zezwalając na płatności transgraniczne przy użyciu cyfrowych tokenów.

Rada Federalna Kremla zatwierdziła wniosek, który pozwoliłby obywatelom na przeprowadzanie transakcji z zagranicznymi podmiotami przy użyciu technologii blockchain. Nowa polityka, która została opublikowana 21 września, opisuje kroki dotyczące nabywania kryptowalut i ich zastosowań w kraju. Decyzja dostosowała się do zgody Banku Centralnego Rosji na legalizację kryptowalut dla płatności transgranicznych kilka tygodni wcześniej, 5 września.

W swoich stosunkach z Chinami Rosja dąży do wykorzystania waluty cyfrowej banku centralnego, która jest obecnie w fazie pilotażowej, do rozliczeń transakcji. Wcześniej, w 2020 roku, kraj przyjął prawo, które zakazało płatności za pośrednictwem aktywów cyfrowych. Jednak postępując zgodnie z ostatnim zaostrzeniem sankcji ze strony UE, Rosja stanęła w obliczu dodatkowych blokad ze strony Stanów Zjednoczonych. 15 września Departament Skarbu USA dodał 22 rosyjskie osoby i dwa podmioty z siedzibą w kraju do własnej listy sankcji w wyniku neonazistowskiej działalności paramilitarnej