UE ma zamiar całkowicie zakazać rosyjskich płatności kryptowalutowych

Reading time: 2 min

30/09/22

UE ma zamiar całkowicie zakazać rosyjskich płatności kryptowalutowych

Pełne szczegóły pakietu nie zostały jeszcze opublikowane, gdyż podlegają one jeszcze uzgodnieniu przez kraje członkowskie UE.

Unia Europejska ogłosiła, że zaostrzy ograniczenia dotyczące inwestycji Rosjan w kryptowaluty w ramach bloku, ponieważ stara się reagować na "pozorowane" głosowania niepodległościowe odbywające się w okupowanych przez Rosję regionach Ukrainy.

UE wcześniej ograniczyła udziały w kryptowalutach do 10 000 euro (9 600 USD), ale teraz stara się wyeliminować tę zasadę, co może oznaczać, że Rosjanie nie będą mogli trzymać żadnych aktywów w portfelach kryptowalutowych UE.

Przewodnicząca powiedziała, że UE użyje "całego zestawu narzędzi", by ukarać Rosję za jej "bezprawną próbę zagarnięcia ziemi i zmiany granic międzynarodowych siłą".

W kwietniu UE ogłosiła, że ograniczy rosyjskie płatności do europejskich portfeli kryptowalutowych do 10 000 euro, ponieważ starała się powstrzymać aktywa cyfrowe wykorzystywane do omijania ograniczeń dotyczących dużych przelewów bankowych. Nowe środki oznaczają, że liczba ta może być teraz zmniejszona do zera.

Unia Europejska zapowiedziała pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na fikcyjne referenda przeprowadzone w ciągu ostatnich pięciu dni w Doniecku, Ługańsku, Chersoniu i Zaporożu.

"Fikcyjne referenda zorganizowane na terytoriach okupowanych przez Rosję są nielegalną próbą zagarnięcia ziemi i zmiany siłą międzynarodowych granic" - powiedziała w środę dziennikarzom przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po głosowaniach przeprowadzonych w ciągu ostatnich pięciu dni w Doniecku, Ługańsku, Chersoniu i Zaporożu.

Von der Leyen zapowiedziała ograniczenie cen na rosyjską ropę, zakaz eksportu elementów lotniczych i komponentów elektronicznych oraz ograniczenia w imporcie rosyjskich towarów, które - jak powiedziała - pozbawią kraj siedmiu miliardów euro. Pełne szczegóły pakietu nie zostały jeszcze opublikowane, gdyż podlegają one jeszcze uzgodnieniu przez kraje członkowskie UE.