Ukraina dołącza do Europejskiego Partnerstwa Blockchainowego

Reading time: 3 min

22/06/22

Ukraina dołącza do Europejskiego Partnerstwa Blockchainowego

Przystąpienie Ukrainy do EBP zmniejszyłoby uznawalność ukraińskich dokumentów na studia wyższe i praw jazdy dla ukraińskich uchodźców w Europie.

Mając na uwadze ostateczny cel, jakim jest integracja swojej cyfrowej przestrzeni gospodarczej z UE, Ukraina planuje rozszerzyć partnerstwo międzypaństwowej sieci blockchain z innymi krajami. W jaki sposób wyglądała procedura przyjęcia? Jakie są zalety takiego ruchu? O tym piszemy poniżej!

Miejsce na podium

Po Norwegii i Liechtensteinie Ukraina stała się trzecim krajem spoza Unii Europejskiej, który dołączył do Europejskiego Partnerstwa Blockchainowego (EBP), inicjatywy stworzonej przez 27 państw członkowskich w celu świadczenia transgranicznych usług publicznych. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy ogłosiło w piątek przystąpienie tego kraju do EBP w charakterze obserwatora. Mając na celu integrację swojej cyfrowej przestrzeni gospodarczej z UE, Ukraina planuje rozszerzyć swoje partnerstwo międzypaństwowej sieci blockchain z innymi krajami.

Procedura trwa

Zamiar przystąpienia Ukrainy do EBP datuje się na lipiec 2021 roku, kiedy Oleksii Zhmerenetskyi, szef parlamentarnej grupy “Blockchain 4 Ukraine”, oraz Konstantin Yarmolenko, założyciel i dyrektor generalny “Virtual Assets of Ukraine”, napisali list do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. W liście zadeklarowali zainteresowanie Ukrainy przystąpieniem do EBP i Europejskiej Infrastruktury Usług Blockchain (EBSI). Von der Leyen potwierdziła później perspektywę przystąpienia Ukrainy do EBP w charakterze obserwatora.

Zalety przystąpienia Ukrainy do EBP

Yarmolenko stwierdził, że Ukraina jest zainteresowana uruchomieniem węzła testowego EBSI i pilotażowych przypadków użycia transgranicznych usług publicznych opartych na technologii blockchain. Podkreślił, że darowizny kryptowalutowe podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej „okazały się ważnym wsparciem”, stwierdzając: „Następnym krokiem jest pełna integracja blockchainowa Ukrainy i UE w oparciu o inicjatywy EBP/EBSI”.

Pełne członkostwo już niebawem

Po współpracy z EBP nad pilotażowymi przypadkami użycia blockchaina jako obserwator, Ukraina dąży do uzyskania pełnego członkostwa. Jarmołenko ujawnił również, że Ukraina zamierza nawiązać dodatkowe partnerstwa w zakresie blockchain, aby zapewnić obywatelom Ukrainy transgraniczne usługi publiczne, w tym:

  • weryfikację świadectw/dyplomów edukacyjnych i dokumentów tożsamości
  • rejestrację i wsparcie dla uchodźców/uchodźczyń.

Dzieląc się szczegółami dotyczącymi partnerstwa, Jarmołenko stwierdził, że przystąpienie do EBP jest sposobem na wzmocnienie więzi z UE, dodając, że „nazwałbym to nawet integracją blockchain z UE”.

Dodatkowo, wskazując na jedną z zalet ogólnounijnego partnerstwa blockchain, Żmereneckij podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do EBP zmniejszyłoby uznawalność ukraińskich dokumentów na studia wyższe i praw jazdy dla ukraińskich uchodźców w Europie.

Kryptowaluty uregulowane

Mairead McGuinness, komisarz ds. usług finansowych, stabilności finansowej i unii rynków kapitałowych Komisji Europejskiej, podkreśliła niedawno potrzebę uregulowania wszystkich kryptowalut – niezależnie od tego, czy są to kryptowaluty bez pokrycia, czy stablecoiny. Komisarz UE ujawnił również plany omówienia propozycji z rządem francuskim za pośrednictwem Markets in Crypto Assets (MiCA): „Zasady MiCA będą właściwym narzędziem do rozwiązania problemów związanych z ochroną konsumentów, integralnością rynku i stabilnością finansową. Jest to coś, co jest wyjątkowo pilne, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia.” Miejmy nadzieję, że Ukraina swoim przykładem pozytywnie wpłynie na optymistyczny odbiór sektora kryptowalut przez Instytucje Europejskie.