Ukraiński rząd akceptuje darowizny NFT

Reading time: 2 min

01/06/22

Views: 17

Ukraiński rząd akceptuje darowizny NFT

Ukraina nadal wykorzystuje kryptowaluty i NFT do finansowania trwającej dwa miesiące wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Ukraina nadal wykorzystuje kryptowaluty i NFT do finansowania trwającej dwa miesiące wojny rosyjsko-ukraińskiej. Mychajło Fiodorow, wicepremier Ukrainy i minister ds. cyfrowej transformacji Ukrainy, napisał na Twitterze, że rząd ukraiński zaakceptuje wkłady w wysiłki wojenne w formie darowizn i zakupów niewymiennych tokenów (NFT). W jaki sposób mają być rozdysponowane tego rodzaju fundusze i kto za tym stoi? O tym piszemy poniżej!

Platforma “Pomoc dla Ukrainy” gromadzi środki

Za pośrednictwem oficjalnego funduszu kryptowalutowego „Pomoc dla Ukrainy” osoby fizyczne mogą przekazywać darowizny w kryptowalutach, fiat, a teraz w NFT. Jak podaje strona internetowa, do tej pory inicjatywa zebrała ponad 60 milionów dolarów. Wszystkie fundusze są przeznaczone na zaopatrzenie Ukraińców w broń, sprzęt medyczny, apteczki i inne wydatki opisane na stronie internetowej. Całkowite wydatki wyniosły 45 103 538 USD do 14 kwietnia. Platforma Pomoc dla Ukrainy jest obsługiwana przez giełdy kryptowalutowe FTX i Kuna oraz dostawcę zakładów Everstake.

NFT w Ministerstwie Cyfrowej Transformacji

Ministerstwo Cyfrowej Transformacji Ukrainy jest organizacją-beneficjentem kilku projektów NFT, w tym m i.n “Russia For Sale”, która sprzedaje rosyjskie ziemie w formie NFT oraz “Holy Water”, która wspiera np. lokalnych ukraińskich artystów NFT. Ci, którzy kupią NFT od jednej z organizacji, wpłacają środki bezpośrednio do portfela kryptowalut Ministerstwa. NFT podarowane przez „UkrainianCryptoFund” i dostępne do licytacji w OpenSea pochodzą z kolekcji takich jak:

  • CryptoPunks,
  • mfers,
  • MoonCats,
  • TIMEPieces by Time Magazine,
  • CREYZIES i Chubbiverse Frens.

Wszystkie te kolekcje akceptują wyłącznie Ether (ETH) jako płatność.

Kryptowaluty dla obywateli

Podobnie jak ukraiński rząd w pełni wykorzystał zasoby cyfrowe w celu wsparcia działań humanitarnych, tak i wielu obywateli Ukrainy i Rosji musiało zapoznać się i zaakceptować używanie kryptowalut do wzajemnego wsparcia. Co ciekawe – Fiodorow po raz pierwszy zasygnalizował w tweecie z 3 marca, że ​​„rząd wkrótce użyje NFT, aby zapłacić za swoje wojsko”. Od tego czasu Ministerstwo Cyfrowej Transformacji Ukrainy uruchomiło również wirtualną galerię NFT, aby podtrzymać pamięć o wojnie. Jak widać NFT może zostać użyte na wiele sposobów, a rozmaite kraje zdają sobie tego sprawę w trudnych czasach.