Upadek gigantów kryptowalutowych wywołał pytania o stabilność krypto

Reading time: 3 min

22/11/22

Upadek gigantów kryptowalutowych wywołał pytania o stabilność krypto

Regulatorzy z Hongkongu doradzają firmom zarządzającym, aby wzmocnić zarządzanie płynnością stablecoinów zabezpieczonych aktywami.

Według banku centralnego Hongkongu, wzajemne powiązanie aktywów kryptowalutowych sprawiło, że ekosystem kryptowalutowy stał się bardziej podatny na wstrząsy systemowe.

Upadek gigantów kryptowalutowych w tym roku ponownie wywołał pytania o stabilność kryptowalut i ich wpływ na ekosystemy FIAT. Hong Kong Monetary Authority (HKMA) ocenił sytuację i stwierdził, że niestabilność aktywów kryptowalutowych, w tym stablecoinów zabezpieczonych aktywami, może potencjalnie rozlać się na tradycyjny system finansowy.

Ocena HKMA dotycząca stablecoinów zabezpieczonych aktywami wskazała na ryzyko niedopasowania płynności, negatywnie wpływając na ich stabilność podczas wydarzeń typu "fire-sale". Zdarzenie fire sale odnosi się do chwilowej fluktuacji cen, kiedy inwestorzy mogą nabyć stablecoiny taniej niż ich cena rynkowa - zjawisko zauważone podczas krachu Terry.

Hong Kong Monetary Authority (HKMA) stwierdził, że niestabilność aktywów kryptowalutowych, w tym stablecoinów zabezpieczonych aktywami, może potencjalnie rozlać się na tradycyjny system finansowy.

Rosnący rozmiar stablecoinów zabezpieczonych aktywami, wraz z ich nieodłącznym ryzykiem, może sprawić, że stablecoiny zabezpieczone aktywami będą potencjalnym powiększeniem rozlewania się zmienności z kryptowalut na tradycyjne aktywa finansowe.

Schemat przepływu udostępniony przez HKMA sugeruje, że wahania cen stablecoinów zabezpieczonych aktywami mogą spowodować dostosowanie rezerw przez stablecoiny. Wynika to głównie z założenia, że popyt i podaż stablecoinów może wywołać zmienność ich ceny.

źródło: HKMA

W badaniu przypomniano również krach Terra USD (UST), algorytmicznego stablecoina emitowanego przez Terraform Labs, który spowodował masowy wykup Tethera. W tym świetle HKMA zalecił standaryzację regularnych ujawnień, które mogą pomóc regulatorom w kontroli warunków płynności i ryzyka.

Drugim zaleceniem dla organów regulacyjnych jest wzmocnienie zarządzania płynnością stablecoinów opartych na aktywach poprzez ograniczenia dotyczące składu aktywów rezerwowych.

Można to osiągnąć poprzez wymaganie, aby co najmniej 80% rezerw wspierających stablecoin było przechowywanych w publicznie dostępnym blockchainie, takim jak Ethereum lub Bitcoin. Pozostałe 20% może składać się z pieniędzy fiat lub innych rodzajów aktywów cyfrowych, którymi nie można łatwo handlować na rynkach publicznych.

Regulatorzy z Hongkongu doradzają firmom zarządzającym, aby wzmocnić zarządzanie płynnością stablecoinów zabezpieczonych aktywami poprzez ograniczenia dotyczące składu aktywów rezerwowych oraz wymóg posiadania dobrej historii zgodności z przepisami.

Securities and Futures Commission of Hong Kong (SFC) wydała ogólnik w zeszłym tygodniu w ramach aktualizacji polityki rządu Hongkongu, który ogłosił swoją gotowość do zaangażowania się w globalne giełdy kryptowalutowe w kwestiach regulacyjnych.

SFC stwierdziło, że "nie powinno być interpretowane jako poparcie lub zatwierdzenie przez SFC jakiegokolwiek konkretnego produktu lub usługi, ani nie stanowi porady lub zaleceń dotyczących jakiejkolwiek konkretnej transakcji lub strategii inwestycyjnej."