USDC będzie kompatybilny z Arbitrum, Cosmos, NEAR, Optimism i Polkadot

Reading time: 3 min

29/09/22

USDC będzie kompatybilny z Arbitrum, Cosmos, NEAR, Optimism i Polkadot

Ruch ten ma na celu zwiększenie użyteczności USDC poprzez umożliwienie użytkownikom wydawania go na dowolnym blockchainie.

Firma stojąca za drugim największym na świecie stablecoinem, ogłosiła w środę, że wkrótce udostępni USDC na pięciu dodatkowych blockchainach.

Do początku przyszłego roku USDC będzie kompatybilny z Arbitrum, Cosmos, NEAR, Optimism i Polkadot. Firma ogłosiła również protokół Cross-Chain Transfer Protocol, aby usprawnić ruch USDC między sieciami.

Nowe blockchainy to wszystkie interoperacyjne protokoły, które obsługują rodzime tokeny i oferują różne funkcje i korzyści. Obejmują one:

  • Arbitrum: open source blockchain dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps) zbudowany na Ethereum;
  • Cosmos: sieć interoperacyjnych blockchainów zasilanych przez Tendermint;
  • NEAR: nowy protokół blockchain zaprojektowany, aby konkurować z Ethereum jako protokół warstwy 1 dla dApps;
  • Optimism: framework blockchain zaprojektowany, aby zaoferować lepszą skalowalność w stosunku do istniejących platform, takich jak Ethereum;
  • Polkadot: heterogeniczne ramy wielołańcuchowe, których rdzeniem jest interoperacyjność między blockchainami

Ruch ten ma na celu zwiększenie użyteczności USDC poprzez umożliwienie użytkownikom wydawania go na dowolnym blockchainie, który go obsługuje. Oznacza to, że ludzie, którzy chcą kupić coś za pomocą kryptowaluty innej niż bitcoin lub Ethereum, będą teraz mogli to zrobić, najpierw konwertując swoją cyfrową walutę na jej dolarowy odpowiednik.

Oznacza to również, że użytkownicy będą mogli korzystać z różnych blockchainów razem, bez konieczności przechodzenia przez dwie oddzielne giełdy. Na przykład, jeśli ktoś chciałby dokonać inwestycji przy użyciu Ethereum, a następnie zapłacić za zakupy spożywcze przy użyciu Bitcoin Cash zamiast waluty fiat - mógłby to zrobić w ramach jednej transakcji, zamiast mieć dwa oddzielne konta założone w dwóch różnych firmach.

USDC jest stablecoinem wspieranym przez dolara amerykańskiego i jest używany przez kilka giełd i banków do ułatwienia transakcji.

Stablecoiny to kryptowaluty powiązane z wartością wspieranej przez rząd waluty fiat, najczęściej dolara amerykańskiego - tak jak w przypadku USDC. Są one zazwyczaj w pełni zabezpieczone przez rzeczywistą gotówkę i aktywa, a zatem służą jako solidne aktywa kryptowalutowe rzekomo odporne na zmienność rynku kryptowalut. Z tego powodu stablecoiny są szczególnie popularne wśród tradycyjnych instytucji finansowych raczkujących w kryptowalutach.

Rozszerzenie wsparcia wielołańcuchowego dla USDC otwiera drzwi dla instytucji, giełd, deweloperów i nie tylko, aby wprowadzić innowacje i mieć łatwiejszy dostęp do zaufanego i stabilnego dolara cyfrowego - powiedział w oświadczeniu wiceprezes ds. Produktu w Circle, Joao Reginatto.

USDC powinien funkcjonować na Arbitrum, NEAR, Optimism i Polkadot do końca roku. Kompatybilność z Cosmosem ma zostać uruchomiona na początku 2023 roku.

Circle ogłosiło nadchodzące uruchomienie protokołu Cross-Chain Transfer Protocol dla USDC, który usprawni proces transakcji kryptowaluty między blockchainami. Protokół będzie w szczególności pomagał programistom w tworzeniu portfeli, aplikacji i narzędzi usług finansowych, które umożliwiają i zachęcają do bezproblemowego transferu USDC przez sieci.

Firma przyznała w oświadczeniu, że w obecnej formie obecne mechanizmy transakcji USDC przez blockchainy “tworzą fragmentaryczną płynność i [oferują] skomplikowane doświadczenie użytkownika”.

Według CEO Circle, Jeremy'ego Allaire'a, jest to dopiero pierwszy krok w kierunku uczynienia kryptowalut bardziej dostępnymi i wydajnymi dla przeciętnej osoby. Jego zdaniem, musi być więcej niż tylko jeden blockchain lub waluta cyfrowa; raczej powinno być kilka różnych typów blockchainów z różnymi przypadkami użycia, aby zaspokoić różne potrzeby.