USDTea – jak herbata stała się stablecoinem?

Reading time: 2 min

01/06/22

USDTea – jak herbata stała się stablecoinem?

Stablecoiny z założenia mają nieść za sobą statyczną wartość finansową, która istnieje dzięki aktywom danej firmy. AriZona Iced Tea może być atrakcyjną koncepcją.

Po upadku waluty TerraUSD (UST) „wyrasta” nowy stablecoin, którego nośnikiem jest puszka mrożonej herbaty AriZona. Trzech twórców technologii postanowiło wprowadzić na rynek nowy stablecoin, którego nośnikiem jest puszka najpopularniejszej w Ameryce mrożonej herbaty. Jak powstaje nowy stablecoin? Co za nim stoi i jakie ma mieć funkcje? O tym piszemy poniżej!

Stablecoin musi mieć rezerwy

Stablecoiny z założenia mają nieść za sobą statyczną wartość finansową, która istnieje dzięki aktywom danej firmy. Do pewnego czasu funkcjonował standard złota, który niegdyś stanowił, że każdy dolar amerykański jest wspierany przez złoto. TerraUSD był oparty na algorytmach, co oznacza, że nie istniały żadne fizyczne rezerwy, co doprowadziło do strat inwestorów w wysokości 400 miliardów dolarów. W związku z tym potentat runku herbacianego postanowił stworzyć stablecoina opartego na najbardziej stabilnym amerykańskim aktywie – puszkach AriZona Iced Tea, których właściciel Don Vultaggio zdołał utrzymać stabilną cenę jednej puszki produktu przez 30 lat! Vultaggio włączył się nawet ostatnio w akcję memów, tweetując swoje poparcie dla stablecoina AriZona.

Zdecentralizowana płynność

W tym momencie, na stronie internetowej projektu, zespół wyjaśnił, jaki rodzaj aktywów wspiera ich coina i jak można go wykupić, pisząc: „Każdy USDTea jest równoważny i wymienialny na jedną 23-uncjową puszkę AriZona Iced Tea. Po prostu wyślij nam swoje tokeny oraz opłatę manipulacyjną, a my wyślemy Ci fizyczną puszkę AriZony. Ze względu na złożoność algorytmu, nasza firma jest w stanie dostarczyć herbatę tylko na terenie Stanów Zjednoczonych.” Co więcej, w wywiadzie dla TechCrunch – gazety internetowej skupiającej się na zaawansowanych technologiach i startupach, Brian Moore z Mossy stwierdził, że ich coin wyprzedał się w mniej niż półtorej godziny.

Czy USDTea osiągnie sukces?

Najwyraźniej zespół nie zaangażował się w ten projekt, aby zarobić pieniądze, ale aby spróbować „ustabilizować niestabilny świat finansów”, jak to określają twórcy projektu. Ogólnie rzecz biorąc, whitepaper wskazuje na satyryczny charakter coina.W tym momencie należy się zastanowić, czy satyra w kryptowalutach może faktycznie pomóc uregulować poważny świat finansów? Cóż…Miejmy nadzieje, że ten stablecoiny będzie również stabilny, co puszka herbaty Arizona Iced.