Vitalik Buterin podzielił się swoimi emocjami ze społecznością

Reading time: 2 min

15/09/22

Vitalik Buterin podzielił się swoimi emocjami ze społecznością

Buterin wyjaśnił dalej, że czekał na ten moment od lat, dodając, że było to dla niego "marzenie", odkąd po raz pierwszy zaczął pracować nad Ethereum.

Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, właśnie świętował wielkie Ethereum Merge i podzielił się swoimi emocjami ze społecznością.

Chwilę przed wielkim Ethereum Merge, Buterin dołączył do livestreamu "Ethereum Mainnet Merge Viewing Party" prowadzonego przez Fundację Ethereum, aby podzielić się swoimi ostatnimi przemyśleniami. Zapytany o to, czy jest podekscytowany Merge, Buterin odpowiedział, że jest "absolutnie podekscytowany tym, że wychodzimy z ery proof-of-work".

Buterin wyjaśnił dalej, że czekał na ten moment od lat, dodając, że było to dla niego "marzenie", odkąd po raz pierwszy zaczął pracować nad Ethereum.

Społeczność Ethereum dzieliła podobne odczucia, gdy obserwowała wielkie połączenie ETH na żywo. Podniecenie było wyczuwalne, ponieważ wielu z nich wzięło udział w mediach społecznościowych, aby świętować to przełomowe osiągnięcie i oczekiwać na to, co będzie dalej.

Merge może być postrzegany jako ponowne odkrycie praw fizyki, według Buterina. PoW działa z wykorzystaniem funkcjonalności świata rzeczywistego, takich jak elektryczność, sprzęt i komputery. Podczas gdy z PoS, wszystko jest zwirtualizowane, "w zasadzie pozwalając nam stworzyć symulowany wszechświat, który ma swoje własne prawa fizyki."

Buterin powiedział, że wśród największych motywacji do przejścia są wysokie koszty i ogromne zużycie energii. Mówi się, że Merge drastycznie zmniejsza zużycie energii o 99,95%.

Mechanizm PoS jest podobny do tego, jak funkcjonuje Bitcoin, ale z kilkoma kluczowymi różnicami. W PoS, walidatory są wybierane na podstawie ich udziału w sieci, a nie na podstawie ich hash rate lub zużycia energii jak w PoW.

Wskazał również, że nie tylko będzie to dobre dla środowiska, co było gorącym tematem wśród ekologów wobec przestrzeni kryptowalutowej, ale także dla "nieśrodowiskowych efektów zewnętrznych." Jako przykład podano wzrost cen GPU spowodowany wydobyciem ETH.

Wkrótce po mini spotlight Vitalika w livestreamie, Merge ostatecznie nastąpił 15 września o 06:42:42 UTC w bloku 15537393. Połączenie warstwy wykonawczej Ethereum mainnet i warstwy konsensusu Beacon Chain miało miejsce przy Terminal Total Difficulty 58750000000000000000000. Po Merge, sieć nie polega już na mechanizmie konsensusu PoW.