Wielka Brytania bliżej nowej ustawy AML dotyczącej kryptowalut

Reading time: 3 min

23/09/22

Wielka Brytania bliżej nowej ustawy AML dotyczącej kryptowalut

Zorganizowani przestępcy coraz częściej wykorzystują walutę cyfrową do oszustw, narkotyków i przestępstw sieciowych związanych z praniem pieniędzy.

Parlament Wielkiej Brytanii uchwalił w czwartek (23 września) pierwsze czytania nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy przeciwko kryptowalutom, która ma na celu nadanie organom ścigania większych uprawnień do zajmowania, zamrażania i odzyskiwania kryptowalut wykorzystywanych w działalności przestępczej.

Zorganizowani przestępcy coraz częściej wykorzystują walutę cyfrową do oszustw, narkotyków i przestępstw sieciowych związanych z praniem pieniędzy. Da również organom ścigania większe uprawnienia do zajmowania, zamrażania i odzyskiwania kryptowalut wykorzystywanych w działalności przestępczej, w tym tych, które są w posiadaniu osób trzecich, które nie są bezpośrednio zaangażowane w działalność przestępczą. Projekt ustawy ma na celu dotrzymanie kroku szybkim zmianom w gospodarce cyfrowej i uniemożliwienie przestępcom wykorzystania kryptowalut do oszustw, narkotyków lub sieci prania pieniędzy.

Ustawa przeszła pierwsze czytanie w Izbie Gmin i oczekuje się drugiego czytania 13 października.

Według najnowszego raportu National Crime Agency (NCA), krajowi i międzynarodowi przestępcy od lat używają kryptowalut do prania dochodów ze swoich przestępstw i korupcji, nadużywając struktur firmowych w Wielkiej Brytanii.

Szef National Crime Agency Graeme Biggar powiedział w oświadczeniu:

Krajowi i międzynarodowi przestępcy od lat piorą dochody ze swoich przestępstw i korupcji, nadużywając struktur firmowych w Wielkiej Brytanii i coraz częściej używają kryptowalut.

Jeśli zostanie uchwalony, ustawa ta rozszerzyłaby uprawnienia i możliwości organów ścigania, takich jak National Crime Agency (NCA), dając im możliwość powstrzymania nielegalnych działań związanych z kryptowalutami, ułatwiając i przyspieszając zajęcie, zamrożenie i odzyskanie aktywów kryptowalutowych.

Ustawa została po raz pierwszy ogłoszona przez księcia Karola (obecnie znanego jako król Karol III) w maju w przemówieniu wygłoszonym do obu izb parlamentu dla królowej Elżbiety II przed jej śmiercią. Ustawa została zaprojektowana specjalnie w celu rozwiązania problemu nadużywania kryptowalut, jednocześnie zapobiegając nadużywaniu spółek komandytowych. Ma również na celu wzmocnienie uprawnień brytyjskiego rejestru spółek do nadzorowania i krzyżowego sprawdzania legalności firm, jednocześnie ograniczając wykorzystanie firm fasadowych do prania pieniędzy.

Komitet Moneyval Komisji Europejskiej, który ocenia systemy krajów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CTF), wydał w maju raport, w którym argumentuje, że kryptowaluty stanowią znaczne zagrożenie dla wysiłków regulatorów w zakresie zwalczania prania pieniędzy. W raporcie stwierdzono, że "kryptowaluty są podatne na nadużycia przestępcze i nie spełniają obecnie kryteriów do wykorzystania przez konsumentów lub instytucje finansowe."

Brytyjski Financial Conduct Authority (FCA) ostrzegł, że duża liczba firm kryptowalutowych nie spełniła brytyjskich wymogów dotyczących zapobiegania praniu pieniędzy.

W czerwcu FCA wydał oświadczenie, w którym poinformował, że zawiesił licencje dla wielu firm kryptowalutowych, w tym Bitcoin Capital Investment Limited (BCIL), Digital X Ltd., Global Trading Solutions Ltd., DLT Financial Services Ltd., EchoTrade Investments Ltd. i XBTFreelancer Ltd.