Wikipedia banuje krypto?

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 273

Wikipedia banuje krypto?

Ogłoszona w niedzielę decyzja o zamknięciu konta BitPay Fundacji Wikimedia wynikała z propozycji złożonej na początku roku przez długoletnią redaktorkę Wikipedii M. White

Organizacja prowadząca Wikipedię postanowiła przestać przyjmować darowizny w formie kryptowalut z różnych powodów,. Mówi się, że wpływu krypto na środowisko naukowe jest negatywny, a ponadto Wikipedia jest gorzej oceniana przez jej użytkowników w związku z finansowaniem przy pomocy kryptowalut. Jak użytkownicy Wikipedii odnieśli się do tej koncepcji? O tym piszemy poniżej!

Głosy internautów

Ogłoszona w niedzielę decyzja o zamknięciu konta BitPay Fundacji Wikimedia wynikała z propozycji złożonej na początku roku przez długoletnią redaktorkę Wikipedii Molly White. Ponad 70% głosujących poparło ten ruch.
„Fundacja Wikimedia postanowiła zaprzestać bezpośredniej akceptacji kryptowaluty jako środka darowizny. Rozpoczęliśmy naszą bezpośrednią akceptację kryptowalut w 2014 roku na podstawie próśb naszych wolontariuszy i społeczności darczyńców. Podejmujemy decyzję o zakazie finansowania na podstawie ostatnich opinii tych samych społeczności” – napisała organizacja.

Negatywne nastawienie do kryptowalut – przyczyny

W swojej propozycji White powiedziała, że ​​przyjmowanie darowizn w kryptowalutach było cichym poparciem „niezwykle ryzykownych inwestycji” i technologii, które są „z natury drapieżne” – i, z pewnością, jeśli chodzi o wiodące waluty wirtualne Bitcoin i Ethereum, „niezwykle szkodliwe dla środowiska. ” Powiedziała, że ​​wpływ na środowisko „może nie pokrywać się” ze zobowiązaniami projektu w zakresie zrównoważonego rozwoju i że Fundacja Wikimedia ryzykuje utratę reputacji przez przyjmowanie darowizn w formie kryptowalut. Decyzja o unikaniu kryptowalut nie będzie miała większego wpływu na organizację prowadzoną przez darowizny. Wynika to z faktu, że tylko 0,08% jej przychodów w zeszłym roku – czyli 130 100 USD – zostało przekazanych w formie krypto. W ostatnich latach tylko 347 darczyńców skorzystało z tej opcji, głównie oddając Bitcoin. Fundacja Wikimedia nie posiada rezerw kryptowalut. Kiedy otrzymała darowizny kryptowalutowe, to zamieniła je bezpośrednio na dolary.

Przyszłość Wikipedii

Organizacja oświadczyła, że ​​będzie nadal monitorować problem i pozostaje elastyczna i będzie reagowała na potrzeby wolontariuszy i darczyńców.
Jestem naprawdę szczęśliwa, że Fundacja Wikimedia zrealizowała prośbę swojej społeczności i jestem naprawdę dumna z mojej społeczności, która po wielu przemyślanych dyskusjach podjęła decyzję etyczną” – powiedziała White i dodała: „Jest zbyt wiele problemów z kryptowalutami, aby jakiekolwiek potencjalne przychody z darowizn były warte kosztów pomocy w ich legitymizacji”.

PoW – przyczyną zakazu?

Zarówno Bitcoin, jak i Ethereum działają przy użyciu koncepcji zwanej „proof of work”, w której „górnicy” ścigają się, aby rozwiązywać coraz bardziej złożone, ale poza tym bezsensowne problemy matematyczne. Jeśli wygrają, mogą zweryfikować najnowszy blok transakcji w blockchainie kryptowaluty, zdobywając w nagrodę wirtualne monety. Takie podejście wymaga coraz większej mocy obliczeniowej, która pochłania energię w zastraszającym tempie. Ślad węglowy Bitcoina jest porównywalny ze śladem węglowym Czech. Ethereum jest w trakcie przejścia na bardziej przyjazny dla środowiska model „proof of stake”, w którym osoby zatwierdzające transakcje muszą po prostu „postawić” coiny Ether. Jednak ta zmiana działa od dawna i nadal nie ma dokładnej daty, kiedy druga co do wielkości kryptowaluta rezygnuje z modelu proof of work. Jak widać ekologia i problemy prawne połączone z małą ilością darowizn na Wikipedii doprowadziły do zakazania tej metody finansowania platformy. Co pokaże przyszłość? Miejmy nadzieję, że dalszy dostęp do najpopularniejszej encyklopedii świata oraz konsensus pomiędzy nią, a kryptowalutami.