Władze Korei Południowej wydały nakaz aresztowania Do Kwon

Reading time: 2 min

27/09/22

Władze Korei Południowej wydały nakaz aresztowania Do Kwon

Według Interpolu, czerwone zawiadomienia są "wydawane dla uciekinierów poszukiwanych albo do ścigania, albo do odbycia kary."

Władze Korei Południowej wydały nakaz aresztowania współzałożyciela Terraform Labs, Do Kwon, który jest poszukiwany przez Interpol po tym, jak został oskarżony o oszustwo i defraudację.

Zgodnie z oświadczeniem Interpolu wydanym w środę, Kwon jest poszukiwany w związku ze sprawą, która obejmuje domniemaną defraudację ponad 3 miliardów dolarów. Światowy organ ścigania International Criminal Police Organization (Interpol), wydał zawiadomienie o Kwon zaledwie kilka tygodni po tym, jak nakaz jego aresztowania został wydany przez władze Korei Południowej. Czerwone zawiadomienie umożliwia Korei Południowej uzyskanie pomocy od globalnych organów ścigania w zlokalizowaniu i "tymczasowym aresztowaniu osoby w oczekiwaniu na ekstradycję, wydanie lub podobne działania prawne."

W komunikacie prasowym Interpolu stwierdzono, że Do Kwon jest poszukiwany w związku z domniemanymi zarzutami prania pieniędzy i defraudacji postawionymi mu przez władze Korei Południowej. Jest on również oskarżony o używanie kryptowalut do ukrywania pieniędzy od inwestorów i niewłaściwe wykorzystywanie wpływów z rundy pozyskiwania funduszy o wartości 2 miliardów dolarów w 2018 roku na własny użytek, zamiast wykorzystać je do operacji biznesowych w Terraform Labs.

Wydano czerwone zawiadomienie dla Do Kwon, współzałożyciela Terraform Labs.

Globalny organ ścigania International Criminal Police Organization (Interpol) wydał ostatnio czerwone zawiadomienie dla współzałożyciela Terraform Labs. Wydanie zawiadomienia jest następstwem doniesień, że Kwon nie przebywa w Singapurze, jak początkowo sądziły władze koreańskie.

Według Interpolu, czerwone zawiadomienia są "wydawane dla uciekinierów poszukiwanych albo do ścigania, albo do odbycia kary." Czerwone zawiadomienie umożliwia Korei Południowej otrzymanie pomocy od globalnych organów ścigania w zlokalizowaniu i "tymczasowym aresztowaniu [osoby] w oczekiwaniu na ekstradycję, wydanie lub podobne działania prawne."

Kwon i pięć innych podmiotów powiązanych z Terraform Labs są oskarżeni o naruszenie prawa dotyczącego rynków kapitałowych w tym kraju. Kwon ma również inne zarzuty, które nie zostały ujawnione. W odpowiedzi na doniesienia, że władze koreańskie wydały nakaz aresztowania Kwon upierał się w tweecie z 17 września, że nie ucieka. Zamiast tego twierdził, że współpracował z "każdą agencją rządową, która wykazała zainteresowanie komunikacją".