Włochy planują opodatkować zyski z handlu kryptowalutami

Reading time: 2 min

01/12/22

Włochy planują opodatkować zyski z handlu kryptowalutami

Proponowane prawo rozszerzyłoby również opłatę skarbową na kryptowaluty.

Włochy planują opodatkować zyski z handlu kryptowalutami w wysokości 26% od przyszłego roku. Pojawia się to po niedawnym raporcie Bloomberg ujawnił, że kraj jest na dobrej drodze do zaostrzenia przepisów dotyczących aktywów cyfrowych i rozszerzenia opodatkowania handlu kryptowalutami od przyszłego roku.

Proponowany plan budżetowy kraju na 2023 r. zarysowuje przepis, który rozszerzy 26% podatek od zysków kapitałowych na aktywa cyfrowe w przypadku zysków większych niż 2 000 euro (2 062,3 USD), zgodnie z raportem Bloomberg.

Cyfrowe monety i tokeny były do tej pory traktowane przez włoskie organy podatkowe jako waluta obca. Stąd podlegały one stosunkowo niższemu opodatkowaniu. Projekt ustawy przedstawiony przez rząd premiera Giorgia Meloniego daje również podatnikom możliwość zadeklarowania wartości aktywów od 1 stycznia 2023 roku, płacąc podatek w wysokości 14%.

Co ciekawe, wspomniana opcja została przewidziana w celu zachęcenia Włochów do zadeklarowania swoich HODLings aktywów cyfrowych i złożenia deklaracji podatkowych. W rzeczywistości proponowana ustawa obejmuje również obowiązki ujawniania i rozszerza opłatę skarbową na kryptowaluty.

Proponowane prawo rozszerzyłoby również opłatę skarbową na kryptowaluty i wymagałoby, aby firmy emitujące początkowe oferty monet (ICO) zarejestrowały się w krajowym organie nadzoru nad papierami wartościowymi przed przeprowadzeniem ICO.

Unia Europejska zmienia swoje stanowisko w sprawie opodatkowania kryptowalut. Kraje członkowskie UE wydają się coraz bardziej obejmować pomysł opodatkowania zysków z kryptowalut, co jest ważnym rozwojem dla branży.

W tym roku Portugalia ogłosiła, że opodatkuje zyski z transakcji kryptowalutowych w wysokości 28%. Rząd portugalski zaproponował również 4% opłaty podatkowe od bezpłatnych transferów kryptowalut w przypadkach dziedziczenia, a także opłaty skarbowe od prowizji pobieranych przez pośredników zaangażowanych w sektor kryptowalut.

W Niemczech nowe wytyczne zostały wydane w II kwartale 2022 r., nakreślając jasne zasady opodatkowania podatkiem dochodowym dla aktywów wirtualnych i kryptowalut. Kluczowym wnioskiem było to, że osoby, które sprzedały Bitcoin, Ethereum lub inne waluty ponad rok temu, nie były zobowiązane do zapłaty podatku od sprzedaży, jeśli zrealizowały zysk.