Wniosek o upadłość złożony przez Celsius!

Reading time: 2 min

14/07/22

Wniosek o upadłość złożony przez Celsius!

Celsius zamroził wypłaty w zeszłym miesiącu, powołując się na "ekstremalne" warunki rynkowe.

Główny pożyczkodawca kryptowalutowy Celsius Network złożył wniosek o upadłość, stając się najnowszą ofiarą w sektorze kryptowalutowym dramatycznego spadku cen tokenów.

W aktach sądowych w amerykańskim sądzie upadłościowym dla południowego okręgu Nowego Jorku, Celsius oszacował swoje aktywa i zobowiązania na kwotę od 1 miliarda do 10 miliardów dolarów, z ponad 100 000 wierzycieli. Firma ma 167 mln dolarów w gotówce.

Celsius zamroził wypłaty w zeszłym miesiącu, powołując się na "ekstremalne" warunki rynkowe, odcinając dostęp do oszczędności dla inwestorów indywidualnych i wysyłając wstrząsy przez rynek kryptowalut.

Pożyczkodawcy kryptowalutowi, tacy jak Celsius, rozkwitli podczas pandemii COVID-19, przyciągając deponentów wysokimi stopami procentowymi i łatwym dostępem do pożyczek rzadko oferowanych przez tradycyjne banki. Pożyczali tokeny głównie inwestorom instytucjonalnym, osiągając zysk z różnicy.

Ale ich model biznesowy znalazł się pod obserwacją po ostrej wyprzedaży na rynku kryptowalut, pobudzonej przez upadek głównych tokenów terraUSD i luna w maju.

photo-2022-07-14-13-28-36

W oświadczeniu na swojej stronie internetowej, Celsius powiedział: "To jest właściwa decyzja dla naszej społeczności i firmy. Jestem przekonany, że kiedy spojrzymy wstecz na historię Celsjusza, zobaczymy to jako moment definiujący, w którym działanie z determinacją i zaufaniem służyło społeczności i wzmocniło przyszłość firmy."

Firma z siedzibą w Hoboken trafiła na nagłówki gazet w zeszłym miesiącu po zamrożeniu kont klientów, winiąc za swoją decyzję "ekstremalne warunki rynkowe".

Firma ma ponad 100 000 wierzycieli, które mogą obejmować zarówno klientów, jak i kontrahentów pożyczkowych, zgodnie z dokumentem upadłościowym. Jej największym niezabezpieczonym roszczeniem jest 81 milionów dolarów od Pharos Fund z siedzibą na Kajmanach. Dokument wymienia również firmę handlową miliardera FTX CEO Sama Bankman-Frieda, Alameda Research, jako wierzyciela z niezabezpieczoną pożyczką w wysokości 12 milionów dolarów.