Wprowadzenie MetaShield firmy Magic Eden wywołało nieco kontrowersji

Reading time: 3 min

15/09/22

Wprowadzenie MetaShield firmy Magic Eden wywołało nieco kontrowersji

Magic Eden wyjaśnił sprawę w swoim najnowszym wątku, zauważając, że wprowadził MetaShield w celu ochrony twórców.

Wprowadzenie MetaShield firmy Magic Eden wywołało nieco kontrowersji w społeczności NFT.

Działanie narzędzia polega na umożliwieniu twórcom oflagowania NFT lub zamazania obrazu, jeśli notowany lub sprzedawany NFT omija tantiemy twórców. Oznacza to, że jeśli przedmiot jest sprzedawany bez płacenia tantiem twórcy, może zostać oznaczony przez twórcę i uniemożliwić jego sprzedaż na Magic Eden.

Magic Eden, bazujący na Solanie rynek tokenów (NFT), odpiera pewne zarzuty społeczności po uruchomieniu MetaShield, nowego narzędzia egzekwowania prawa, którego celem jest odstraszenie kupujących NFT, którzy omijają tantiemy twórców.

MetaShield, który podobno został uruchomiony we współpracy z rynkiem NFT i agregatorem Coral Cube, spotkał się z mieszanymi reakcjami społeczności NFT po jego uruchomieniu 12 września, którzy byli podzieleni co do tego, czy rynki NFT powinny chronić prawa twórców, czy też obniżyć opłaty licencyjne, aby NFT były tańsze dla kolekcjonerów.

Narzędzie pojawiło się zaledwie kilka tygodni po tym, jak rynek NFT X2Y2 wprowadził nową funkcję, która daje kupującym możliwość decydowania o tym, czy płacą opłatę licencyjną - a jeśli tak, to w jakiej wysokości - przy zakupie NFT.

Magic Eden wyjaśnił sprawę w swoim najnowszym wątku, zauważając, że wprowadził MetaShield w celu ochrony twórców, a nie karania kupujących.

Według Magic Eden:

Większość ludzi uznaje, że rynki z zerową opłatą licencyjną dla wszystkich twórców nie powinny stać się normą ekosystemu - argumentuje Magic Eden: To, co robimy, to eksperyment, współpraca i statek. MetaShield może nie być idealny, ale zapewnia opcję twórcom w tej debacie.

Według strony internetowej Magic Eden, twórcy NFT otrzymują prawa "edytora" do osłony NFT, co pozwala im na modyfikację tantiem lub dodanie znaku wodnego lub rozmycia.

Wprowadzenie MetaShield w Magic Eden spotkało się początkowo z mieszanymi reakcjami społeczności. Podczas gdy niektórzy chwalili platformę za "ochronę" twórców NFT, inni krytykowali ją za dalszą centralizację rynku NFT Magic Eden.

Jeden z użytkowników Twittera stwierdził, że dodanie MetaShield jeszcze bardziej scentralizowało rynek NFT Magicznego Edenu, podczas gdy inny użytkownik Twittera powiedział, że nikt nie będzie bił NFT, jeśli twórcy użyją MetaShield.

Inny użytkownik Twittera powiedział, że obawia się, że niewinni nabywcy zostaną ukarani, ponieważ będą mieli osłonięte swoje nowo zakupione NFT, stwierdzając:

Największą obawą, jaką mam, jest to, że karze to kupującego - kogoś, kto może nie wiedzieć, że kupił nieprawidłowo. Po pewnym okresie czasu NFT nagle zostanie 'osłonięte'. Doprowadzi to do doświadczenia, w którym będą musieli zapłacić o wiele więcej.

Sudoswap, na przykład, zdecydował się nie przyjmować modelu opłat licencyjnych, aby uczynić swoją platformę NFT bardziej przyjazną dla kupujących, poddając ich jedynie standardowym opłatom platformowym.

Ponadto Langston Thomas z "nft now" powiedział, że nawet w przypadku, gdy inteligentne kontrakty są ustawione tak, aby płacić tantiemy twórcom, to ostatecznie do rynku NFT należy honorowanie umowy tantiem.

Dzieje się tak dlatego, że rynek NFT otrzymuje tantiemy najpierw poprzez transakcję i nie jest zobowiązany do przekazania ich dalej.