Wysyp tokenów BingChatGPT

Reading time: 3 min

21/02/23

Wysyp tokenów BingChatGPT

PeckShield ostrzega po znalezieniu dziesiątek tokenów rzekomo związanych z chatbotem ChatGPT oraz przeglądarką Bing

Nazwa wskazuje na powiązanie z Microsoftem oraz ChatGPT, ale tak nie jest!

Firma bezpieczeństwa Blockchain PeckShield ostrzega po znalezieniu dziesiątek tokenów rzekomo związanych z sztuczną inteligencją (AI) napędzaną chatbotem ChatGPT.

W poście z 20 lutego firma ujawniła, że co najmniej trzy tokeny "BingChatGPT" wydają się być częścią schematów honeypot - inteligentnego kontraktu, który oszukuje użytkownika do wysyłania środków, które następnie atakujący przechwytuje i odzyskuje. Co najmniej dwa ze zidentyfikowanych tokenów straciły już prawie 100% swojej wartości, podczas gdy trzeci jest na poziomie 65% straty - w tym, co jest często określane jako schemat "pump and dump" lub "rug pull".

Schemat "pump-and-dump" zazwyczaj polega na tym, że twórcy organizują kampanię wprowadzających w błąd, aby przekonać inwestorów do zakupu tokenów, a następnie potajemnie sprzedają swoje udziały w programie, gdy ceny rosną.

Firma analityczna Blockchain PeckShield odkryła niedawno, że co najmniej jeden z oszustów stojących za tokenami "Deployer 0xb583" jest odpowiedzialny za stworzenie "dziesiątek tokenów ze schematem pump & dump".

PeckShield nie wyjaśnił, dlaczego oszuści używają nazwy BingChatGPT dla swoich tokenów, ale mogą próbować wykorzystać to, że technologia ChatGPT firmy OpenAI jest zintegrowana z Bingiem i przeglądarką internetową Edge firmy Microsoft. Nazwa tokena może być próbą oszukania ofiar, aby myślały, że są w jakiś sposób powiązane z Microsoftem i wykorzystują szum wokół chatbotów AI. Firma analityczna Chainalysis zauważyła niedawno w raporcie z 16 lutego, że prawie 10 000 nowych tokenów wprowadzonych na rynek w 2022 r. miało wszystkie cechy on-chain, które wskazują na to, że są to schematy pump-and-dump.

Według PeckShield, w zeszłym roku wprowadzono na rynek 1,1 miliona tokenów, ale tylko 40 521 miało jakikolwiek wpływ na ekosystem kryptowalut.

Z 40 521 tokenów uruchomionych w 2022 roku, które zyskały wystarczającą trakcję, aby być warte analizy, 9 902, czyli 24%, widziało spadek cen w pierwszym tygodniu wskazujący na możliwą aktywność pump and dump - powiedziała firma.

Podczas gdy spadek ceny sam w sobie nie jest wskaźnikiem niewłaściwego postępowania ze strony twórców tokenów, firma zauważyła, że zbadała 25 w szczególności i stwierdziła, że "były one prawie na pewno zaprojektowane pod schemat pump-and-dump", ze złośliwym kodem honeypot, który uniemożliwia nowym nabywcom sprzedaż tokena.