Yuga Labs zmieni logo kolekcji BAKC NFT

Reading time: 3 min

20/02/23

Yuga Labs zmieni logo kolekcji BAKC NFT

Logo należącej do Yuga Labs kolekcji Bored Ape Kennel Club NFT zostało wykorzystane bez licencji lub zgody jej twórcy

Grafik, któremu zlecono wykonanie logo, oszukał Yuga Labs?

Pomimo kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 115 milionów dolarów, wydaje się, że Yuga Labs przyjęła nielicencjonowany projekt dla swojego logo Bored Ape Kennel Club.

Wygląda na to, że logo należącej do Yuga Labs kolekcji Bored Ape Kennel Club (BAKC) NFT zostało wykorzystane bez licencji lub zgody jej twórcy, Easy Drawing Tutorial, w kwietniu 2021 roku. Po raz pierwszy zauważone przez czujnego użytkownika Twittera w piątek, podobieństwo zostało następnie potwierdzone zarówno przez oryginalnego twórcę obrazu, Easy Drawing Tutorial, jak i współzałożyciela Yuga Labs, Grega Solano. Po lewej widoczne jest logo Easy Drawing Tutorials, a po prawej dotychczasowe logo BAKC NFT.

Yuga Labs wydała kolekcję BAKC w czerwcu 2021 roku, a następnie złożyła wniosek o zastrzeżenie swojego logo w listopadzie tego samego roku. Jednak oficjalny Twitter Easy Drawing Tutorial opublikował obraz niemal identycznej wilczej czaszki trzy miesiące wcześniej - w kwietniu 2021 roku.

W ciągu ostatnich kilku tygodni wyszło na jaw, że logo używane przez Yuga Labs na jej stronie internetowej jest rzekomo oparte na zastrzeżonych treściach Easy Drawing Tutorials. Logo zostało stworzone przez freelancera i jest wykorzystywane w projekcie Yuga Labs.

Według Solano, Yuga Labs zatrudniła freelancera do stworzenia projektu logo, dodając, że Yuga Labs skontaktowała się zarówno z freelancerem, o którym mowa, jak i z Easy Drawing Tutorials w ramach dochodzenia w sprawie domniemanego naruszenia własności intelektualnej. Solano oświadczył również, że logo zostanie usunięte i zastąpione na stronie projektu, a Yuga Labs poprosi marketplace'y o zrobienie tego samego.

W sierpniu 2021 roku Yuga Labs wydała kolekcję Bored Ape Kennel Club NFT za darmo do każdego portfela posiadającego Bored Ape. Solano stwierdził, że "kolekcja od początku miała na celu zebranie pieniędzy na cele charytatywne" i że zebrała ponad 1 milion dolarów na cele charytatywne dla zwierząt.

Jednak według strony internetowej projektu, 2,5% opłaty licencyjnej od sprzedaży wtórnej tylko z pierwszych sześciu tygodni zostało przekazane na cel charytatywny, co oznacza, że Yuga Labs czerpie zyski z kolekcji BAKC od mniej więcej sierpnia 2021 roku. Kolekcja BAKC, której kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 115 milionów dolarów, jest jedną z kilku kolekcji NFT stworzonych przez Yuga Labs - przede wszystkim kolekcja Bored Ape Yacht Club, której kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 1,2 miliarda dolarów (i która jest przedmiotem ciągłych zarzutów dotyczących jej wpływu na zmiany klimatyczne) oraz Mutant Ape Yacht Club, której kapitalizacja rynkowa wynosi około 500 milionów dolarów (i która również jest przedmiotem zarzutów dotyczących okrucieństwa wobec zwierząt).

Wycieki w listopadzie, ujawniły, że w 2021 r. Yuga Labs osiągnęli przychód netto w wysokości 127 milionów dolarów, a w 2022 r. budżetowali przychód netto w wysokości 455 milionów dolarów.