Założyciel Terraform Labs, Do Kwon, rzekomo ukrywa się w Serbii

Reading time: 3 min

13/12/22

Założyciel Terraform Labs, Do Kwon, rzekomo ukrywa się w Serbii

Ministerstwo Finansów Korei Południowej "jest w trakcie zwracania się o pomoc do rządu Serbii".

Policja w Korei Południowej szukała Do Kwon'a od czasu nagłego upadku środowiska Terra, ale do niedawna nie miała większych sukcesów w jego zlokalizowaniu.

Do Kwon, kontrowersyjny założyciel i CEO Terraform Labs, był na wolności od czasu opuszczenia Singapuru we wrześniu.

Teraz okazuje się, że jego poszukiwania trwają na całym świecie. Władze w Korei Południowej uważają teraz, że znajduje się on w Serbii, ale nie są to potwierdzone informacje.

Chosun Media opublikował 11 grudnia artykuł, w którym stwierdza, że południowokoreańska policja podążyła za wskazówką dotyczącą miejsca pobytu Do Kwona, mówiąc, że jest on obecnie w Serbii i była w stanie to potwierdzić. Jeden z urzędników powiedział:

Niedawno zdobyliśmy informacje wywiadowcze, że CEO Kwon był w Serbii i okazało się, że są one dokładne.

Oprócz tego raport twierdzi, że Ministerstwo Finansów Korei Południowej "jest w trakcie zwracania się o pomoc do rządu Serbii" w ramach śledztwa, które jest obecnie prowadzone. Od czasu upadku Terry policja w Korei Południowej szukała Do Kwona, ale do niedawna nie miała zbyt wielu sukcesów w jego zlokalizowaniu. Uważano, że 31-latek przeniósł się do Singapuru pod koniec kwietnia, zaledwie kilka dni przed nagłym upadkiem ich środowiska.

Do Kwon, założyciel Terraform Labs i jeden z najbardziej prominentnych południowokoreańskich early adopters w przestrzeni kryptowalutowej, jest poszukiwany przez Interpol od września.

Nakaz jego aresztowania został wydany 14 września przez Financial and Securities Criminal Unit of the Seoul Southern District Prosecutor's Office. Nakaz został wydany, ponieważ uważa się, że Kwon naruszył południowokoreańskie zasady odnoszące się do rynków kapitałowych.

Niedługo potem, 26 września, ujawniono, że Interpol wydał "Red Notice" na Kwona. Jednak na dzień 11 grudnia nie wydaje się, aby Do Kwon został dodany do bazy danych "Red Notice" znajdującej się na stronie internetowej Interpolu.

6 października Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Korei Południowej wydało dyrektywę, która wymagała od Kwon'a oddania paszportu. Później w tym miesiącu prokuratorzy w Korei Południowej zweryfikowali informacje, że Do Kwon udał się do Dubaju na prawdopodobny postój przed podróżą do innego miejsca - którym okazała się Serbia. Doniesienia te krążyły już od początku miesiąca.

Jeśli okaże się, że Do Kwon ukrywa się w Serbii - kraju, z którym Korea Południowa nie ma podpisanego traktatu o ekstradycji - to dopiero wtedy okaże się, jakie wątki prawne będą miały miejsce.

Spadająca w maju wartość Terra USD Classic, znanej również jako USTC (dawniej UST), była czynnikiem, który doprowadził do załamania ekosystemu Terra. To z kolei spowodowało prawie stuprocentowy spadek wartości jej siostrzanego aktywa znanego jako Luna Classic, znanego również jako LUNC (dawniej LUNA).