Zmiana prawa w Uzbekistanie

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 16

Zmiana prawa w Uzbekistanie

Ogromna ilość energii elektrycznej potrzebnej do wydobycia kryptowalut stała się tematem numer jeden w walce ze zmianami klimatycznymi.

Nowe prawo pozwala uzbeckim górnikom bitcoinów unikać podatków dochodowych, i oszczędzać na energii elektrycznej! To świetna zmiana, która powinna być także wdrożona w każdym kraju. Jest jednak pewien haczyk. Na czym on polega? O tym piszemy poniżej!

Górnicy z Uzbekistanu będą eko

Górnikom kryptowalut w Uzbekistanie, którzy chcą uniknąć płacenia dwa razy więcej za energię elektryczną – i uzyskać ulgę w podatkach – zaoferowano inną opcję – zakup paneli słonecznych. Według agencji Reuters górnicy, którzy płacą za założenie własnych systemów paneli słonecznych, będą zwolnieni z płacenia federalnych podatków dochodowych, podczas gdy ci, którzy nadal polegają na krajowej sieci energetycznej, będą musieli płacić podwójne regularne stawki plus dopłaty w godzinach szczytu.

Górnictwo wpływa na solary w całym kraju!

Ogromna ilość energii elektrycznej potrzebnej do wydobycia kryptowalut stała się tematem numer jeden w walce ze zmianami klimatycznymi. Jest to szczególnie istotne w przypadku Bitcoina i Ethereum, które wymagają energochłonnego algorytmu konsensusu w celu rozwiązania złożonych równań matematycznych. Zazwyczaj do generowania zysków wymagane jest współdziałanie wielu komputerów. Farmy wydobywcze bitcoinów pojawiają się na całym świecie od 2010 roku.

Niektóre kraje penalizują mining

Pamiętajmy, że w zeszłym roku rząd chiński, powołując się na obawy regulacyjne i środowiskowe, uchwalił przepisy, które skutecznie zabroniły kryptowalut i wydobywania ich na terenie całego kraju. Po represjach Chin wielu górników przeniosło się do sąsiednich krajów, takich jak Uzbekistan i Kazachstan, gdzie energia była tańsza, a przepisy były ograniczone lub nie istniały. Ale teraz nawet te kraje są zmuszone do dostosowania się do zmian klimatycznych.

Stany Zjednoczone i mining

Według raportu Cambridge Center for Alternative Finance, Stany Zjednoczone stały się centrum operacji wydobywczych bitcoinów, przy czym prześcignęły one Chiny jako kraj z największą liczbą wydobywców w 2021 roku. Zgromadzenie Stanu Nowy Jork przegłosowało w zeszłym miesiącu uchwalenie dwuletniego moratorium na działalność górniczą w Nowym Jorku. W Teksasie rada miejska Fort Worth potwierdziła przyjęcie przekazanych jednostek wydobywczych do kopania bitcoinów w ratuszu.
Jak widać kraje na różny sposób regulują kopanie krypto. Jedne je penalizują w całości, drugie pozwalają na mining, a trzecie wykorzystują sektor krypto do rozpowszechnienia eko rozwiązań. Uzbekistan jest pozytywnym przykładem zmian, które pomogą zarówno górnikom, jak i środowisku!